Případ korupce na ředitelství silnic zničila válka v týmu Dálnice

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 11. 2013 12:16
Když žalobci na konci minulého týdne zrušili část obvinění v případu obří korupce, mohli za to někdejší přední manažeři Ředitelství silnic a dálnic poděkovat krom jiného i několika pochybením policie.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Když žalobci na konci minulého týdne zrušili část obvinění v případu obří korupce, mohli za to někdejší přední manažeři Ředitelství silnic a dálnic poděkovat krom jiného i několika pochybením policie.

Deník Insider získal dokumenty a svědectví, které přešlapy ve vyšetřování jedné z nejzávažnějších korupčních kauz polistopadové éry detailně dokumentují.

Postavy a obsazení

Exmanažeři Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman a Michal Hala, podnikatel Jiří Neužil a právník ŘSD Robert Wolf byli obviněni, že nevýhodně pronajali dálniční odpočívadla u dálnice D5 a také u D47 (Antošovice, Málkovice, Jamenský potok, Klimkovice a Vražné). Státu podle textu obvinění vznikla škoda 264 milionů korun, a tak policie čtyřku jednoho po druhém pozatýkala. To bylo v prosinci 2011.

Vyšetřování kauzy, které nyní trvá už více než rok a půl, zpočátku vedl v útvaru protikorupční policie detektiv Václav Jíra spolu s operativci Radkem Kuklou a Janem Heřmanem. Kontrolu a pokyny měl na starosti současný šéf odboru korupce Leopold Černý. Případ dozorovala státní zástupkyně Jana Jahodová, která byla na pražském vrchním zastupitelství na stáži.

V červnu 2012 na útvar přišel kapitán Rostislav Kotrč, který krátce nato na pokyn žalobkyně Jahodové převzal Jírovu pozici hlavního zpracovatele. V září toho roku byl pak k protikorupční policii přijat také kapitán Petr Hoňka, který byl rovněž přidělen ke spisu jako zpracovatel. Oba noví muži tak dostali na stůl jednu z nejzávažnějších kauz, které kdy útvar řešil.

Zabavené pohádky

Krátce poté, co se se spisem „Dálnice“ seznámili, začali Kotrč s Hoňkou upozorňovat na pochybení svých předchůdců. „Nesouhlasili jsme s ponecháním bagatelní a nesouvisející věci držení dětské pornografie v rámci tohoto spisu,“ uvádí například Hoňka ve svém oznámení adresovaném Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Vyšetřovací spis, který je klíčový pro práci detektivů, byl podle Hoňkova svědectví v dezolátním stavu. „Oba (Kotrč i Hoňka – pozn. red.) jsme spis shledávali v žalostném stavu po důkazní i procesní stránce, byl v nepřehledném a neseřazeném stavu, mnoho listinných materiálů chybělo,“ stojí dále v oznámení.

Kotrč ani Hoňka prý také neměli dostatek času seznámit se se spisem. „Se skutkovým stavem jsme se seznamovali za pochodu,“ tvrdí v už citovaném dokumentu. Práci jim navíc komplikoval fakt, že vyšetřování stále vedli i Kukla s Heřmanem.

Podle Hoňky probíhalo vyšetřování chaoticky. „Materiály zajištěné při domovních prohlídkách zůstaly po dlouhé měsíce zapečetěny v obalech, do kterých byly na místě prohlídky uloženy, aniž by se kdokoli zajímal, co vlastně obsahují. Přesto byla po téměř roce provedena domovní prohlídka v bytě bratra jednoho z obviněných, a to v době, kdy ony materiály ještě stále nebyly rozpečetěny a hledané věci se mohly nacházet v nich,“ popisuje detektiv.

Z jeho stížnosti Nejvyššímu zastupitelství také vyplývá, že řadu dalších zabavených předmětů (jako třeba harddisk plný pohádek pro děti) policie bez zjevného důvodu nechtěla vrátit.

Osud utajené svědkyně

Devátého dubna letošního roku zpracovatelé Kotrč s Hoňkou navštívili v rámci jednoho ze šetření sídlo ŘSD, kde kontaktovali utajenou a důležitou svědkyni případu. Její pravé jméno je Petra Konečná, ale tehdy byla vedena ve spisu pod krycím jménem Markéta Syrová.

Na výpovědi ženy, kterou Kotrč s Haňkou předvolali k výslechu, podezření z korupce při pronájmu odpočívadel stálo. „Poté, co jsem jí sdělil, že bude předvolána, psychicky se zhroutila,“ popsal setkání se svědkyní Kotrč.

Konečná alias Syrová se podle detektivů nakonec rozpovídala nejen o korupci, ale hlavně o tom, jak se v listopadu 2011, tedy před samotným zatčením manažerů, odehrál její výslech. Byl to významný okamžik, díky němuž začal případ korupce padat.

Ze spisů plyne, že Kotrčovi s Haňkou svědkyně popsala, jak ji vyšetřovatelé opili. Hoňka z toho sepsal úřední záznam, a protože obsahoval závažná zjištění a také pravou identitu utajené svědkyně, opatřil jej podle svých slov „výstražným upozorněním červené barvy“, aby nebyl do spisu založen dříve, než to bude z taktických důvodů možné.

Kotrč pak záznam poslal obratem jako přílohu trestního oznámení GIBS. Ta však podle Hoňky nic nepodnikala a Kotrč prý jeho záznam založil do spisu. Díky tomu se k záznamu o výslechu Konečné dostali obhájci obviněných. A s ním se dozvěděli i pravé jméno do té doby utajené svědkyně.

Kotrč i Hoňka byli z dalšího vyšetřování vyloučeni. Generální inspekce začala Kotrče vyšetřovat a posléze byl tento policista od policie propuštěn. Spis „Dálnice“ byl odebrán nejen detektivům, ale i pražské centrále protikorupční policie a byl přidělen expozituře v Českých Budějovicích.

Náušnice svědkyně Syrové

Ve skutečnosti však policisté vydali jméno utajené svědkyně už několikrát předtím.

Například v prosinci 2011 předala Konečná detektivům protikorupčního útvaru náušnice, které dostala od jednoho z obviněných v kauze a zároveň svého milence. V protokolu o předání je sice uvedeno její fiktivní jméno Markéta Syrová, avšak adresa i rodné číslo jsou skutečné. Pravé jméno svědkyně je pak uvedeno i v kolonce „převzal“.

V dokumentech k případu dále odhalíme, že identitu svědkyně napověděly obhajobě i jiné věci. Třeba časy sepsání „protokolu o podaném vysvětlení Petry Konečné“ a „výslechu svědka Markéty Syrové“ se překrývají, takže lze dovodit, že se jedná o jednu a tu samou osobu.

Identitu Petry Konečné navíc prozradil při jednom z výslechů i dřívější šéf vyšetřování Jíra – při rozhovoru s obhájci se přeřekl a uvedl pravé jméno. Obhajoba okamžitě podala stížnost, ve které na znalost identity upozorňuje.

Karambol s utajenou svědkyní byl dokonán poté, co policie identitu sama odtajnila, protože už nebylo proč ji dále chránit. Petra Konečná pak původní výpověď, která podezření z korupce potvrdila, rozporovala.

K dovršení všeho najdeme v dokumentech případu vyjádření policisty Hoňky, který v oznámení Nejvyššímu státnímu zastupitelství píše, že Konečná utajení své osoby nežádala. „Utajení její identity postrádá jakoukoliv logiku. Byla milenkou jednoho z obviněných a jedinou osobou na ŘSD, která problematiku odpočívadel zpracovávala,“ uvedl.

Odchody detektivů

Jak jsme už zmínili, policista Kotrč byl od policie propuštěn 19. září, a stejný osud možná čeká také jeho kolegu Hoňku. Toho v současnosti vyšetřuje Národní bezpečnostní úřad, aby mu odebral bezpečnostní prověrku, kterou jako příslušník elitního útvaru pro nakládání se spisy potřebuje.

U policie už neslouží ani detektivové Kukla a Heřman, kteří případ vedli zpočátku. A odchod už oznámil také šéf odboru Černý. Ten byl novým šéfem útvaru Milanem Komárkem veřejně kritizován právě za nedbalý dohled na vyšetřování kauzy ŘSD.

Karel Hrubeš

 

 

Právě se děje

Další zprávy