Objev dne - Investoři, kteří mají peníze uloženy v cenných papírech nakoupených prostřednictvím dnes již zkrachovalé makléřské firmy Key Investments, začínají řešit první reálné ztráty. Před dvěma dny, ke konci roku 2012, jim měla proplatit dluhopisy v hodnotě 130 milionů korun leasingová firma Borsay (dluhopisy vydávala pod dřívějším názvem Sincom). Na klientské účty peníze nedorazily. A je jen malá šance, že se pouze opozdily a přijdou v příštích dnech.
Mezi postiženými, jimž dluhopisy Borsay do portfolií nakoupila Key Investments, jsou radnice Prahy 6, Prahy 10 či města Sokolov.
„Ke 31. prosinci nám peníze z dluhopisů proplaceny nebyly. Počkáme ještě, zda nedorazí se zpožděním do konce tohoto týdne, pokud ne, půjde do rady návrh na podání žaloby na Borsay,“ říká mluvčí radnice Prahy 10 Jan Charvát. Desátá pražská městská část drží 137 dluhopisů Borsay za 1,3 milionu korun.
„Borsay nám dluží 900 tisíc korun z dluhopisů, dalších asi 45 tisíc z neproplacených úroků, které jsme měli dostat už loni. Peníze nedorazily, předáváme případ advokátní kanceláři, aby za nás dlužnou sumu vymáhala,“ potvrzuje také starosta Sokolova Zdeněk Berka.
Jak Sokolov, tak Praha 10 patří mezi věřitele, kteří v cenných papírech Borsay mají relativně malou sumu. Dalších 50 milionů korun v nich utopila dnes již zkrachovalá Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna z Ústí nad Labem, na peníze marně čeká její konkurzní správce. Vysoká ztráta hrozí také radnici Prahy 6, jež do dluhopisů Borsay investovala 23 milionů korun. Její vedení stále věří, že jde jen o zpoždění výplaty. „Úřad městské části Prahy 6 vznesl dotaz na depozitáře našeho portfolia, kterým je ČSOB. Zatím nemáme informaci, zda k výplatě peněz z dluhopisů Borsay došlo. Pokud ne, je městská část Praha 6 připravena učinit veškeré právní kroky k jejich vymožení,“ říká mluvčí dejvické radnice Adam Halmoši.
Borsay v Táboře skončila
Pokud radnice Prahy 6 stále věří, že peníze přijdou, doufá v zázrak. Firma Borsay, která měla ke konci prosince vyplatit držitelům dluhopisů kolem 130 milionů korun, se v problémech potácí už druhý rok a její insolvence se dala čekat. Leasingová společnost z Tábora, která v minulých letech financovala mimo jiné i vlastníky ústecké chemičky Spolchemie, měla už před dvěma lety záporný kapitál a auditoři žádali její dofinancování. Od té doby nezveřejnila řádné finanční informace.
Finančník Miroslav Babej-Kmec, který do loňska zastupoval jejího vlastníka – britskou společnost Birgo -, sice sliboval kapitálové posílení, na ně ale podle všeho nedošlo. Na podzim Birgo změnilo vlastníka, akcionáři jsou ale stejně neprůhlední, jako byli ti dřívější. Babej-Kmec se k Borsay nehlásí a nový manažer Jakub Malich prohlásil už loni v říjnu pro MF Dnes, že „situace společnosti není stabilizovaná“. Jak zjistil Insider, Borsay ke konci roku vyklidila své táborské kanceláře a propustila tamní pracovníky. „Přesunula se do Prahy, nevíme, zda vyvíjí nějakou činnost, nevíme, v jakém je stavu, nemáme kontakt na současné vedení,“ řekl Insideru jeden z bývalých zaměstnanců.
Borsay nyní zastupuje advokátní kancelář Milana Kučeříka z Kroměříže. Insider jej požádal o zhodnocení současné finanční kondice a nastínění kroků, jež chystají majitelé Borsaye vůči svým věřitelům. Kučeřík ale do uzávěrky tohoto vydání neodpověděl.
Hrozící insolvence leasingové firmy z Tábora může přitom odstartovat řetězec daleko větších ztrát.
Za Borsay ručí E Side Property
Závazky firmy Borsay jsou až do výše 250 milionů korun zaručeny majetkem další firmy, navázané na bývalého majitele Key Investments Vladimíra Kroužeckého, tedy majetkem společnosti E Side Property, vlastníka pražského fotbalového stadionu v Edenu. Garance může spustit další krachy.
E Side by měla za Borsay její více než 130milionové závazky z dluhopisů uhradit. Jenomže sama E Side Property byla zralá na bankrot už před rokem. Plyne to z hloubkového auditu, který pro ni loni v létě nechal udělat tehdejší majitel E Side, skupina Natland. E Side sice změnila loni v létě majitele, není ale známo, že by do ní nový neprůhledný vlastník přisypal kapitál, který auditoři najatí Natlandem požadovali. Povinnost platit za Borsay tak může být pro E Side osudná, Borsay může E Side strhnout s sebou do propasti.
Šéfové E Side Property se od ručitelských smluv distancují a budou se proti povinnosti platit nejspíš bránit u soudu, otázka však je, zda držitelé dluhopisů E Side i Borsay budou mít na vleklé spory dostatečně silné nervy.
Případný krach E Side by opět poškodil pražské radnice a další klienty Key Investments. Také E Side totiž vydávala dluhopisy, jež Key Investments prodávala. Ty jsou sice splatné až v roce 2024, ovšem jen v případě, že se E Side mezitím nedostane do insolvenčního řízení. A budou-li věřitelé Borsay žádat proplacení svých nároků z garance, poskytnuté firmou E Side, pak je insolvence E Side vysoce pravděpodobná. Jen radnice Prahy 10 přitom drží dluhopisy E Side za 117 milionů, Praha 6 v nich má další desítky milionů.
Via Chem bude splatný letos
Makléřskou firmu Key Investments ovládal původně Vladimír Kroužecký, finančník s dobrými vazbami na politiky, z nichž řada patřila mezi jeho klienty. Prostřednictvím Key Investments investovala například rodina exministra Martina Kocourka z ODS, firma figurovala v případu zázračného zbohatnutí expremiéra ČSSD Stanislava Grosse. Právě díky politickým kontaktům získala Key Investments jako investující klienty radnice či státní instituce typu Hornické zdravotní pojišťovny.
Key Investments klientům nakoupila také cenné papíry společnosti Via Chem Group, vlastníka ústecké chemičky Spolchemie. Ty jsou splatné koncem letošního roku, i s nimi může být problém, protože Via Chem ochromily spory jeho akcionářů. Jen Praha 6 má tyto cenné papíry za 145 milionů korun, Praha 10 za 97 milionů.
Key Investments přitom v rozporu s předpisy prodávala dluhopisy firem, s nimiž byla obchodně i personálně provázána. Celé uskupení kolem Spolchemie, Edenu a Borsay je propojeno křížovými ručeními a nepřehlednými obchodními vazbami. Turbulence, které může v tomto propletenci vyvolat prasknutí prvního narušeného článku – Borsay –, tak mohou mít stamilionové dopady na desítky dalších věřitelů.
Jen Česká spořitelna má podle zdrojů z finančního trhu v tomto konglomerátu angažmá kolem půl miliardy korun. Banka svou pozici v případu nekomentuje.
Zuzana Kubátová