Poslanci jako prvolezci – objevují, co všechno se stane po rozpuštění

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 8. 2013 14:04
Právníci v řadách poslanců začali nahlas mluvit o dalším problému, který vyvstane. Každý zákon musí – kromě prezidenta, o němž se to ví – podepsat také předseda Poslanecké sněmovny.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Jak se stále víc blíží rozpuštění sněmovny, je patrné, že se politici pustili na zcela neprobádanou půdu a pohybují se na ní s nejistotou prvolezců. Nejméně dvouměsíční vakuum, v němž zmizí dolní komora Parlamentu, je nový fenomén.

Právníci v řadách poslanců začali nahlas mluvit o dalším problému, který vyvstane. Každý zákon musí – kromě prezidenta, o němž se to ví – podepsat také předseda Poslanecké sněmovny. Ten ale bude minimálně do konce listopadu, spíš déle, chybět.

„Hrozí, že některé přijaté zákony nevstoupí v platnost a nenabudou účinnosti,“ upozornil předseda ústavněprávního výboru sněmovny Stanislav Polčák.

Některé zákony mají začít platit už dva týdny od schválení. Ale v ohrožení se ocitají i normy, které mají platit od 1. ledna příštího roku, například nový občanský zákoník.

Pokud totiž volby budou 25. a 26. října, jak přes Haló noviny vzkázal Miloš Zeman, sejde se nově zvolená sněmovna zhruba na konci listopadu. Nějakou dobu potrvá, než se dohodne koalice, normální či tichá – a teprve poté bude jasná sněmovní většina, z níž vzejde i to, kdo bude po Miroslavě Němcové dalším předsedou sněmovny. Toto dohadování může trvat další měsíc, klidně i déle.

„Předseda sněmovny by měl být jasný alespoň do Vánoc,“ varuje Polčák před nepříjemnými zmatky.

Situace, která nastala při všech minulých volbách – kdy Senát rozhodoval o zákonech přijatých ještě předchozí, „předvolební“ sněmovnou –, se opakovat nebude. V tom případě podepsal zákony předseda nově zvolené sněmovny, časová prodleva nebyla nijak zvlášť dlouhá. To se teď stát nemůže.

Nová situace, se kterou nikdo nemá zkušenosti, jen plodí různé právní výklady.

Shoda nepanuje ani na tom, zda po rozpuštění Poslanecké sněmovny může Senát rozhodovat o předlohách, které ještě do svého rozpuštění sněmovna projednala (předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský má za to, že už nikoliv, prezident Miloš Zeman je opačného názoru).

Insider předpokládá, že námitka o neexistenci předsedy sněmovny, bez jehož podpisu nemohou vstoupit v platnost přijaté zákony, není jedinou, která nás v příštích týdnech ještě čeká.

Jan Němec

 

 

Právě se děje

Další zprávy