Inside Sport - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta nemá ve své „vládě“ stoprocentní podporu. Ale přinejmenším těsnou většinu pro svá rozhodnutí do kupy dá.
Tak třeba dnes, kdy se hlasovalo o kontroverzním návrhu Romana Berbra, aby výkonný výbor vyzval Markétu Haindlovou, předsedkyni Odvolací a revizní komise FAČR, k rezignaci na její funkci.
Z devíti přítomných členů bylo pět pro, šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík proti a tři členové se hlasování zdrželi, mezi nimi podle informací Insideru jediný přítomný místopředseda svazu Jindřich Rajchl.
Scházeli Karel Poborský, který by nejspíš Haindlovou, s níž úzce spolupracuje v České asociaci fotbalových hráčů, podpořil, a také sparťan Dušan Svoboda s teplickým Františkem Hrdličkou, kteří by zase v případě hlasování patrně stáli spíše na peltovské straně barikády.
Čím Haindlová Peltu s Berbrem naštvala? To není tajemství. Bezprostředně poté, co výkonný výbor na svém minulém zasedání odhlasoval, že sebere vyšetřování korupční aféry spojené s Křetínského taškou disciplinárce a vyčká raději výsledků šetření policie, se totiž staly dvě věci:
1) okamžitě rezignoval šéf disciplinárky Jiří Golda
2) Haindlová napsala vůči tomuto rozhodnutí stížnost na UEFA. Přesněji řečeno: Požádala právní oddělení UEFA, aby prozkoumalo, zda je takto naformulované usnesení legální.
Jenže Haindlová podle všeho udělala chybu. Neposlala totiž na UEFA to znění, které výkonný výbor skutečně přijal, ale jakousi předposlední verzi dokumentu, která byla po legislativní stránce ještě výrazně kontroverznější než verze finální.
Dopis Haindlové každopádně na UEFA vzbudil živý zájem a Peltovo křídlo nestačilo hasit požár. Svůj dnešní útok na Haindlovou Pelta zdůvodnil tím, že předsedkyně ORK není kompetentní k přímé komunikaci s UEFA a navíc jí zaslala jiný text než ten, který výkonný výbor odhlasoval.
„UEFA nám zdůraznila, že s národními asociacemi komunikuje výhradně prostřednictvím jejich statutárních zástupců, tedy předsedy a generálního sekretáře,“ řekl Insideru Rudolf Řepka, který ve FAČR zastává tu druhou z jím zmíněných funkcí.
Haindlová je nyní každopádně na dovolené na Bali. (Podle některých zdrojů mimo jiné s Karlem Poborským a jeho přítelkyní.)
Vzhledem k tomu, že ORK je stejně jako výkonný výbor volena přímo valnou hromadou FAČR, je výzva „fotbalové vlády“ šéfce fotbalového „nejvyššího soudu“ k tomu, aby rezignovala, poměrně diskutabilním krokem.
„Výzva směřuje k tomu, aby rezignovala na funkci předsedkyně, nikoli na pozici člena ORK,“ upřesňuje Jaroslav Kolář, mluvčí FAČR. Předsedu si ze svého středu volí po svém zvolení samotní členové ORK. Mandát této komise, stejně jako mandát výkonného výboru, vyprší v červnu.
Kritické stanovisko k postupu výkonného výboru ve věci vyšetřování korupční aféry odhlasovala celá ORK, nešlo o osobní stanovisko Handlové. Ta však navíc poslala dopis na UEFA – jak už jsme zmínili v nepřesném znění -, a to dalo Peltovi a spol. do ruky silný argument proti ní.
Luděk Mádl