Inside Sport - Peníze ležící na účtech, to není Peltova politika. Granty od UEFA a FIFA utratí za novou budovu Fotbalové asociace ČR, jíž předsedá.
A strahovské nemovitosti, které kupuje od ČSTV, zaplatí z toho, co má FAČR v pokladně. „Ještě něco zbude,“ slibuje Rudolf Řepka, generální sekretář fotbalové asociace.
Každopádně na strahovské nákupy padne celý výdělek z Eura 2012. A ještě to nebude stačit.
Udělejme si malou inventuru: V únoru by FAČR měla na Strahově začít stavět své nové sídlo. To zaplatí granty UEFA a FIFA.
"Od UEFA dostaneme 2,5 milionu eur z dotačního programu na léta 2008-2011 a další 3 miliony určené na období 2011-2016. A máme potvrzeno, že tyto prostředky smíme sdružit a nasměrovat je do projektu stavby nového sídla,“ doplňuje Řepka.
Mezinárodní fotbalová asociace FIFA přispěje sumou 800 tisíc dolarů. Při kurzech platných v době, kdy se tyto granty sjednávaly, to v součtu činilo celkem 152 milionů korun, což by náklady na stavbu, jejíž dokončení se plánuje na únor 2014, mělo pokrýt.
Tím je ale „grantová“ štědrost mezinárodních asociací vyčerpána. „Tyhle fondy jsme vyluxovali nejméně do roku 2016,“ vysvětluje Řepka.
Jak už Insider informoval, Miroslav Pelta pro FAČR kupuje i strahovské nemovitosti ČSTV. Do vlastnictví FAČR se přesune stadion Evžena Rošického, stadion Přátelství, hotel Coubertin a některé hospodářské budovy a pozemky - včetně toho, na kterém bude stát nová budova asociace.
Stadion Evžena Rošického získá Pelta zadarmo, ale ostatní ne. Do 30 dnů od změny zápisu v katastru by měla FAČR zaplatit necelých 69 milionů, další třicetimilionové splátky si ČSTV nárokuje k 15. lednu 2014, resp. 15. lednu 2015.
„Na Euru 2012, které se hrálo v Polsku a na Ukrajině, vydělala Fotbalová asociace ČR zhruba 300 milionů korun. Dá se to vyčíslit zhruba tak, že třetinu z této částky spolkly náklady, třetinu dostali jako odměnu hráči a realizační tým a třetina peněz asociaci zbyla. Tedy zhruba 100 milionů korun,“ říká generální sekretář Rudolf Řepka.
To by na strahovský nákup nestačilo. „Na účtech FAČR je ještě 78 milionů korun za prodej domu v Kozí ulici, i tyhle peníze se mohou použít,“ dodává Řepka.
Připomeňme, že prodej domu v Kozí ulici na pražském Starém Městě, tradičního prvorepublikového majetku asociace, patřil mezi nejkontroverznější kroky někdejšího vedení svazu v obsazení Pavel Mokrý + Vlastimil Košťál + Jaroslav Vacek.
Tehdejší místopředseda svazu Jiří Kubíček byl za šíření zprávy, že zmíněná trojice chce dům prodat, disciplinárně potrestán dvouletým zákazem výkonu funkce. Ukázalo se však, že měl pravdu: Dům byl v roce 2007 prodán až páté nejvyšší nabídce Agropodniku Olešná. Podle auditu, který si nechalo zpracovat vedení svazu v éře Ivana Haška, tak český fotbal při této transakci přišel přinejmenším o osm milionů korun.
Luděk Mádl