Paukner & Ulčák táhnou na Křetínského. Nionex je jen začátek

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 9. 2013 10:10
Léta to vypadalo, že napodobit příběh Daniela Křetínského, zakladatele holdingů EPH a EP Industries, se v Česku nemůže nikomu podařit. Jenomže na pozici právníka Křetínského jako nekorunovaného krále české soukromé energetiky útočí už pár měsíců nenápadný soupeř: obchodník s uhlím Petr Paukner. V zádech má několik silných spojenců a léta zkušeností... Objev Zuzany Kubátové.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Léta to vypadalo, že napodobit příběh Daniela Křetínského, zakladatele holdingů EPH a EP Industries, se v Česku nemůže nikomu podařit. Jenomže na pozici právníka Křetínského jako nekorunovaného krále české soukromé energetiky útočí už pár měsíců nenápadný soupeř: obchodník s uhlím Petr Paukner. V zádech má několik silných spojenců a léta zkušeností.

Paukner uzavřel partnerství s lobbistou a podnikatelem Martinem Ulčákem. Ten léta spolupracuje se dvěma silnými průmyslovými skupinami – Sokolovskou uhelnou a Vítkovice Machinery Group. Paukner s uhlím ze Sokolovské léta obchoduje, sám se také dobře zná s majitelem Vítkovic Janem Světlíkem. Obě průmyslové skupiny dvojici Paukner–Ulčák poskytují zázemí a příležitostnou součinnost. Tato volně provázaná skupina se pustila do energetické expanze. Startovním polem je jen pár měsíců činná elektromontážní firma Nionex, kde drží Paukner přes 50 procent, Ulčák necelou třetinu. Zbylých 16 procent vlastní Jan Prádler, Ulčákův dlouholetý kamarád a obchodní partner, bývalý finanční ředitel loterijní Sazky z dob, kdy patřila sportovním svazům (z firmy odešel pro neshody s jejím tehdejším šéfem Alešem Hušákem).

Nionex cílí na EGEM

Nionex je Křetínského přímým konkurentem. Má ambici dotáhnout se na pozici Křetínského elektromontážní společnosti EGEM, jež patří do holdingu EP Industries a dnes elektromontážnímu oboru kraluje.

Nástup do elektromontážní branže je ale jen začátek obsáhlejšího plánu, který si Paukner s Ulčákem narýsovali přesně před rokem – v létě roku 2012. „Počítají s tím, že se postupně dostanou i k vlastním energetickým zdrojům, elektrárnám nebo teplárnám. Přes Pauknerovy kontrakty a díky napojení na Sokolovskou uhelnou mají k dispozici uhlí. Díky Vítkovicím zase disponují strojírenskou a technickou základnou. Mají investiční apetit i kapitál v řádu miliard korun připravený na akvizice,“ prohlásil pro Insider Jan Prádler. Ten je šéfem představenstva Nionexu a jako jediný z trojice se firmě věnuje na plný úvazek. A postupuje rychlým tempem.

Teprve na sklonku loňského roku trojice partnerů Nionex jako prázdnou nečinnou firmu koupila. Za tři měsíce získali potřebné certifikace a osvědčení, nabrali lidi a nakoupili techniku. V dubnu se s Nionexem přihlásili do prvních tendrů na elektromontážní práce vypisované firmami ČEZ a ČEPS.

Od té doby už získal Nionex 11 kontraktů (čtyři přímo, zbytek jako subdodavatel ve spojení s dalšími partnery). Celkem dnes pracuje na zakázkách za 90 milionů korun. A uchází se (v konsorciu s firmou ASE) o rekordní dodávku na modernizaci rozvodny Přeštice pro ČEZ za 180 milionů korun. Dodavatel má být vybrán 16. září.

Nionex má nyní tři desítky zaměstnanců. Funguje zatím první z několika plánovaných divizí – útvar specializovaný na elektrické rozvodny v Plzni. V příštím roce má v Nionexu vzniknout další divize zaměřená na práci na rozvodných linkách, se sídlem v ostravských Vítkovicích. Pak chce Nionex budovat vlastní projekci a inženýring (dodavatelské služby). Jednotlivá oddělení mohou vznikat buď budováním od nuly přímo ve firmě, nebo převzetím jiných specializovaných hráčů. „Nabídek na odkoupení či na spolupráci máme řadu,“ říká Prádler.

Cílem Nionexu je obsadit do tří až pěti let 30 procent tuzemského elektromontážního trhu. Příležitostí pro růst bude mnoho, v oboru se už dnes točí velké peníze. ČEZ a ČEPS se však chystají do modernizace svých sítí v příštích letech investovat kolem stovky miliard korun. A majitelé Nionexu se netají tím, že chtějí nabourat hlavně dominanci Křetínského elektromontáží, jež dnes trhu vládnou.

Zatím bez elektrárny

Paukner s Ulčákem už se pustili i do další části svého plánu – pořizování vlastních energetických zdrojů. Zatím neúspěšně. Jejich firma PURS, v níž se angažovali i těžaři ze Sokolovské uhelné, svedla boj o koupi dvou tepláren s výrobou elektřiny ve Zlíně a v Kladně od švýcarské společnosti Alpiq Generation. V soutěži, kde proti PURSu stál kromě jiných konkurentů právě Křetínský, vytrvali nejdéle ze všech uchazečů. Nakonec ale ani oni nebyli ochotni zaplatit Alpiqu požadovanou cenu převyšující 10 miliard korun.

Podobně dopadl Pauknerův pokus převzít společně s havířovskou firmou Gascontrol černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, o jejímž prodeji uvažoval ČEZ. Gascontrol sice za elektrárnu nabídl nejvíce – přes miliardu korun a opět více než Křetínský. Nakonec ale nebyl při nepříznivém vývoji na trhu s elektřinou schopen původní nabídku dodržet, ukázalo se, že byla nereálná a ČEZ nakonec od prodeje Dětmarovic odstoupil.

Příležitosti k akvizicím se ale v příštích měsících jistě najdou. Alpiq Generation se nejspíš brzy pokusí kupce na své elektrárny najít podruhé, tentokrát už s reálnějšími cenovými požadavky. Takže se bitva o Zlín a Kladno rozjede znovu.

Majitelé Nionexu se ale nebudou bránit ani jiným příležitostem. Petr Paukner už pro Insider prohlásil, že kdyby zkrachovaly černouhelné doly OKD a byly ke koupi za rozumnou cenu, vážně by o nich uvažoval.

Byznys ovládají

Tandem Paukner–Ulčák může dobře fungovat, přestože oba mají kromě společného projektu vlastní rozsáhlé aktivity. Pauknerova společnost Carbounion Bohemia patří k největším tuzemským obchodníkům s uhlím a průmyslovými komoditami, loni měla skoro osm miliard tržeb a zisky posledních let vždy míří ke čtvrtmiliardě. K původnímu Carbounionu Paukner přidal před časem dopravní firmu Carbosped. Léta spolupracuje se sokolovskými těžaři Františkem Štěpánkem a Janem Rokosem. V energetice působí celý život, má dobré kontakty na lidi z ČEZ, ČEPS i dalších firem z oboru.

Podobně pevně je v energetické branži usazen Ulčák, i když se na rozdíl od Pauknera nebrání investicím do různých jiných oborů – je spoluzakladatelem maloobchodního řetězce Geco Tabak, má desetiprocentní podíl ve firmě Fortuna Loterie, se šrotařem Zdeňkem Trojkem jedná o převzetí hutní firmy Evraz Vítkovice Steel.

Ulčákovou vlajkovou lodí je ale firma E-Invest, zaměřená na investiční poradenství a lobbing. Tradičními klienty jsou strojírenské Vítkovice Jana Světlíka, Sokolovská uhelná, ale i ČEZ a další významné průmyslové a energetické firmy.

Jako partneři se Ulčák s Pauknerem dobře doplňují. Zatímco devětapadesátiletý Paukner je opatrný, konzervativní a uvážlivý praktik, o deset let mladší Ulčák v tandemu působí jako vizionář a generátor nápadů. Dvojici doplňuje finanční expert Prádler, který si ze Sazky přinesl nejen vstupní kapitál do společného byznysu, ale také rozsáhlé zkušenosti a řadu vlastních kontaktů na české politické, byznysové i společenské špičky.

Už i ten fotbal

Křetínskému se tak na dolním konci Václavského náměstí, kde sídlí Pauknerův Carbounion, Ulčákův E-Invest a společný Nionex ve dvou protilehlých domech, potichu rodí významný soupeř. Šéf EPH a EPI si to zřejmě uvědomuje. Už varoval Pauknera, aby mu do Nionexu nepřetahoval lidi z jeho vlastních firem.

Partneři z Nionexu jsou ale zřetelně odhodláni Křetínského pozicí zatřást. Soupeří s ním na všech frontách, nejen v průmyslu a energetice, ale už i ve sportu. Paukner koncem července oznámil, že koupil fotbalovou Duklu Praha. A rovnou se při té příležitosti nechal slyšet, že hodlá sportovní byznys dělat úplně jinak než šéf fotbalové Sparty: „Nejsem Dan Křetínský, já nehodlám sypat peníze do černé díry“.

Křetínský ovšem není snadný soupeř. Menšinový podílník EPH (drží tu přes 18 procent) a většinový (60%) vlastník EP Industries vládne čtyřem desítkám firem v Česku, Polsku, Německu a na Slovensku. V EPH a EPI má silné partnery – finanční skupiny J&T a PPF, které zápas určitě nenechá chladným. Na české scéně se prostě rozehrává mimořádně zajímavý střet a bude napínavé ho sledovat.

Zuzana Kubátová

 

 

Právě se děje

Další zprávy