Inside Sport - Ano, předsedou Fotbalové asociace ČR je Miroslav Pelta. Ale nikdy by se jím nestal, kdyby s tím nesouhlasil člověk, který už léta rozhoduje o tom, kdo se hlavou českého fotbalu stane a kdo ne.
Tím mužem je Roman Berbr, předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu, který v listopadu vystoupil z příšeří a nechal se zvolit za člena výkonného výboru FAČR, jakési Peltovy fotbalové vlády.
Euro 2012 k sobě připoutalo maximální zájem fanoušků i médií – a mezitím se potichoučku staly dvě věci, kterými Berbr znovu posílil svou zákulisní moc. Aby ale bylo srozumitelnější, proč mu tak pomohlo vymizení B-týmů ligových mužstev ze struktury českých soutěží a jaké výhody mu vynesla nová listina ligových rozhodčích, musíme si o Romanu Berbrovi ještě mnohé povědět.
Berbr je bývalý prvoligový rozhodčí, jehož jméno prošlo hned dvěma korupčními aférami, ovšem bez úhony. Postupem let vybudoval na území Čech, především na úrovni třetí ligy zvané ČFL a českých divizí, velmi silné „bratrstvo“ složené povětšinou z bývalých rozhodčích nebo delegátů. Lidé tvořící toto společenství řídí soutěže a kluby působící právě v tomto segmentu českého fotbalu.
Síla bratrstva se tradičně projevuje zejména na valných hromadách fotbalového svazu, kde hlasuje jednotně, a to vždy podle zadání svého lídra, tedy Romana Berbra. Ten tak drží většinu hlasů v české komoře valné hromady, a proto se bez jeho souhlasu těžko někdo může stát novým předsedou.
Jak toto bratrstvo drží pohromadě? Berbr ho podle všeho vybudoval na systému známostí, protislužeb, ale i nátlaku. „Podstatné ovšem je, že si ti lidé uvědomují, že když drží takhle pohromadě, představují uvnitř českého fotbalu mocnou sílu,“ říká zdroj Insideru dobře obeznámený s prostředím.
Berbr není (zatím) příliš silný na Moravě, podle jeho píšťalky netancují ani kluby I. a II. ligy. Ty měly až dosud uvnitř jeho říše své ostrůvky v podobě B-týmů startujících v ČFL nebo českých divizích. Tyto hlasy tedy na valných hromadách Berbrovi dosud unikaly.
Všechno ale změnila novinka: zavedení soutěže juniorských týmů. Přestože kluby I. a II. ligy dlouho avizovaly, že si paralelně podrží i béčka, nakonec to dodržela jen Sparta a druholigisti z Pardubic a Táborska. Ostatní si řekli, že jim potenciální hlas na valné hromadě za takovou finanční zátěž nestojí.
Mladá Boleslav, Plzeň a Liberec béčka zrušily, odhlásily je z ČFL, a přišly tak o „tutové“ hlasy na valné hromadě. Co se týče divizí, z nich na VH jezdívá jen sedm nejlepších v tabulce každé ze tří skupin. Potenciální šanci na tento hlas si ale škrtli zrušením béčka ve Slavii, Dukle, Bohemians 1905, Teplicích, Hradci Králové a Jablonci. Jejich místa v soutěžích zaujmou nové kluby, jejichž hlasy už Berbr do svého tábora přivábí mnohem snáz.
Roman Berbr disponuje ale ještě jedním kouzlem, z něhož čerpá svou moc. Je totiž životním partnerem Dagmar Damkové, předsedkyně komise rozhodčích FAČR a členky stejné komise při UEFA.
A právě Damková (s Berbrem v zádech) udělala vcelku nedávno průvan na listině rozhodčích I. a II. ligy. V profesionálních soutěžích tak skončilo celkem 15 mužů, z toho 5 z Čech a 10 z Moravy.
A už se ví, že je nahradilo 10 Čechů a 5 Moravanů. To znamená, že v I. a II. lize výrazně přibylo sudích z takzvané „Berbrovy říše“, tedy z ČFL. Skrze ně tak bude mít větší vliv na profesionální soutěže než dosud. Jeho moc roste.