Za kulisy událostí – Rok před příštími sněmovními volbami vstoupili ODS a sociální demokraté do pře o to, jak bude obsazen post šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace.
V médiích už se psalo (Česká pozice a Ekonom), že o post dnešního šéfa této tajné služby Ivo Schwarze má zájem velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, sociální demokraté mají ale k této změně výhrady.
Nelíbí se jim, že tak důležitou volbu s nimi vláda dopředu nekonzultovala. ČSSD je favoritem voleb a počítá s tím, že za rok sestaví vlastní vládu, a tak by měla ráda na tak citlivém postu ze svého pohledu spolehlivějšího člověka, než je někdejší dlouholetý člen ODS. Sociální demokraté by proto raději nechali, alespoň pro začátek svého vládnutí, v úřadu Ivo Schwarze.
„Je to odborník, takže pokud mu nenabídnou jiné adekvátní místo, Pojara tam nepustíme,“ řekl Insideru zdroj z ČSSD obeznámený s vyjednáváním.
Jako příklad, jak Pojarův nástup zablokovat, uvedl pomoc z Hradu, který může celou akci ODS zarazit. V ní jde totiž o širší personální výměnu v režii ODS a TOP 09. Tomáše Pojara má v Izraeli na ambasádě vystřídat někdejší ministr obrany za ODS Alexandr Vondra, což Insideru potvrdilo jak několik lidí z obou hlavních politických stran, tak také lidé z diplomacie.
Pojarovu cestu do čela rozvědky pak kromě sociálních demokratů komplikuje i to, jak a kam umístit jeho předchůdce.
Ve sněmovních kuloárech se sice hovoří o tom, že by Ivo Schwarz mohl nastoupit na některé z uvolněných velvyslanectví. „Ne každá země je však ochotna přijmout bývalého šéfa zahraniční rozvědky,“ vysvětluje jeden ze zádrhelů směny zdroj blízký české diplomacii.
Proto se podle zdrojů z politiky i diplomacie hledá něco odpovídajícího v Česku. Třeba po vzoru Schwarzova kolegy Ondreje Páleníka, který jako někdejší ředitel Vojenského zpravodajství nyní šéfuje Správě státních hmotných rezerv.