Obcím s nákupy pomůže stát, nebudou muset na vše vypisovat tendry

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 7. 2014 20:28
Přes centrální nákupy by obce mohly pořizovat třeba kancelářské nebo hygienické potřeby, IT systémy a techniku nebo propagační materiály. Na složité a specifické zakázky se však takový hromadný nákup uplatnit nedá.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Během příštího roku spustí ministerstvo pro místní rozvoj osvětovou kampaň. Bude lákat ostatní státní instituce, aby například softwary nebo kancelářské židle nakupovaly centrálně. V ideálním případě by se měli zapojit i starostové. Ministerstvo k tomu sice samosprávy nemůže nutit, ale výhodou by mělo být, že na obcích si tak ušetří část problémů i peněz. „Nebudeme bránit zapojení všech subjektů do systému,“ říká Vlastimil Fidler, který má na ministerstvu veřejné zakázky na starosti.

S dobrovolným zapojením samospráv souhlasí i část členů Platformy pro transparentní veřejné zakázky a pro jsou i zástupci z řad zprostředkovatelů. Ovšem s výhradami. „Pro menší zadavatele by se tím část obtíží vyřešila, nemají na přípravu bezchybné zadávací dokumentace ani lidi, ani peníze. Ale obávám se, že obecně v našich podmínkách nebude centrální zadávání úspěšné,“ uvádí Lucie Žilková, právnička společnosti Otidea, která se na přípravu zakázek a poradenství specializuje.

Právě úspora na externích agenturách, které pro města soutěže připravují, má přitom starosty motivovat, aby přenechali část nákupů státu. Většina z nich si na velké projekty odborníka najímá. „Je to lepší. Protože zákon o veřejných zakázkách je složitý a lehce se udělá chyba. Nechceme, aby pak přišla kontrola a kus dotace nám sebrala,“ říká Zdeněk Nejdl, starosta Rakovníku.

Přes centrální nákupy by obce mohly pořizovat třeba kancelářské nebo hygienické potřeby, IT systémy a techniku nebo propagační materiály. Na složité a specifické zakázky se však takový hromadný nákup uplatnit nedá.

Proto teď ministerstvo chystá, jak samo říká, „příklady dobré praxe“, které chce od podzimu vyvěsit na Portál veřejných zakázek. Vytipovalo si oblasti, ve kterých jsou se zadáváním největší problémy. V praxi to znamená, že během vypsání a realizace takových zakázek se objevuje nejvíce chyb, které pak vedou k různým penále.

„Jedná se o úklidové služby, výměny oken, ostrahu, nákup automobilů a PR služby,“ vypočítává Radka Burketová, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.

Od roku 2016 by měl na složité zakázky starostům sloužit Národní elektronický nástroj. Tedy webové rozhraní, které by zadavatele vedlo krok za krokem přes všechno, co je třeba udělat, aby zakázka byla v pořádku. Tím by se měl odbourat hojně zmiňovaný problém, kdy je jeden kontrolor spokojený, ale ten další vidí v projektu chyby.

„U různých kontrol se setkáváme s různými výklady, jak se něco mělo zadat nebo řešit. Potřebujeme jednotné prostředí a jeden výklad,“ uvedla již dříve ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Četné kontroly čekají starosty zvláště tehdy, když využijí dotace. Interní pravidla jednotlivých fondů bývají mnohem přísnější než zákon o veřejném investování. „Zažili jsme už situaci, kdy zadavatel oznámil výsledky soutěže po podpisu smlouvy o den později, než měl. Přišel o čtvrtinu dotace, i když to na samotnou soutěž nemělo žádný vliv,“ dodává Žilková.

Kateřina Surmanová

 

Právě se děje

Další zprávy