Obamovo vítězství očima finančních trhů. Kdo vyhrál?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 11. 2012 15:33
Finanční trhy mají rády volnost a deregulaci. Z tohoto pohledu by tedy znovuzvolení amerického prezidenta, který je zastáncem větší regulace, mělo být pro trhy špatnou zprávou. Ale nemusí.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Finanční trhy mají rády volnost a deregulaci. Z tohoto pohledu by tedy znovuzvolení amerického prezidenta, který je zastáncem větší regulace, mělo být pro trhy špatnou zprávou. Přesto nemusí být z Obamova úspěchu stresovány a dokonce by mohly mít na zachování dosavadního stavu zájem, a to hned z několika důvodů:

a) Jakkoliv vzrostlo zadlužení Spojených států, jejich ekonomika se za Obamova působení od propadu roku 2008 o něco zvedla. Finanční trhy to pocítily a daly to najevo růstem, byť můžeme oprávněně pochybovat, zda současné hodnoty akciových indexů opravdu odpovídají skutečné ekonomické realitě, a co hlavně, zda nepřehlížejí budoucí rizika.

b) Kombinace demokratického prezidenta, republikánské Sněmovny reprezentantů a demokratického Senátu je zárukou, že budoucí řízení americké ekonomiky nebude rozhodně černobílé a jednostranně vyhraněné. Naopak čekejme výrazné střety zmíněných stran a budoucí období bude testem vzájemné tolerance a kompromisů demokratů a konzervativců.

c) Řešení problému tzv. Fiscal Cliff je pro trhy stravitelnější v Obamově podání. Termínem „Fiscal Cliff“ je označována skutečnost, že na konci tohoto roku vyprší řada daňových úlev schválených ještě za Bushovy éry. Kombinace návratu daní na původní (vyšší) úroveň a úsporných opatření může vést v následujících létech ke zlepšení státního rozpočtu, což by mohly ocenit ratingové agentury, a posílil by jistě i dolar. To byl v zásadě Romneyho plán.

Současně to však povede k prudkému snížení výkonu ekonomiky. Právě nebezpečí nárazu americké ekonomiky na tento fiskální útes a hrozba návratu recese do USA může být pro Ameriku i svět „smrtící“. Před tímto rizikem varovalo i setkání zemí G20, které se konalo v předvečer amerických voleb v Mexiku. Záměrem prezidenta Obamy je tedy daňové úlevy a podporu ekonomice spíše zachovat, což mu možná pomohlo i ve volbách. Na rating a na dolar však taková cesta působí opačně než v předchozí variantě, tedy negativně, protože zadlužování země může pokračovat.

Realita bude asi někde uprostřed.

V každém případě, pokud jde o budoucnost na finančních trzích, nudit se rozhodně nebudeme.

 

Právě se děje

Další zprávy