O americkém prezidentovi rozhodne malé Ohio. Stát automobilek, uhlí a bělochů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 11. 2012 12:17
Předovlební matematika je jasná. Pokud Barack Obama získá Ohio s hlasy 18 volitelů, výrazně se přiblíží hranici 270 volitelů, nutných v celých USA ke znovuzvolení. Pokud zde vyhraje Mitt Romney, výrazně stoupnou jeho šance na Bílý dům.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – USA tvoří dohromady padesát států. O tom, kdo bude další čtyři roky jejich prezidentem, se už za několik hodin ve volbách rozhodne zhruba v šesti z nich.

V těch, kde je stále dost nerozhodnutých voličů a kde podle průzkumů bude výsledek těsný a šanci vyhrát mají oba kandidáti.

Mezi těmi šesti je potom jeden považovaný za vůbec nejdůležitější. Ohio. Stát se svojí rozlohou115 000 kilometrůčtverečních o něco málo větší než Bulharsko a s 11,5 milionu obyvatel srovnatelně lidnatý s Českou republikou.

Matematika je jasná. Pokud Obama získá Ohio s hlasy 18 volitelů, výrazně se přiblíží hranici 270 volitelů, nutných v celých USA ke znovuzvolení. Pokud zde vyhraje Romney, výrazně stoupnou jeho šance na Bílý dům.

Ohio má mimořádnou symboliku. Od roku 1944 se stalo pouze jednou jedinkrát, že zde zvítězil kandidát, který pak volby prohrál. Bylo to v roce 1969, kdy Ohio získal republikán Richard Nixon, ale prezidentem se stal J. F. Kennedy.

Jinak už šest desetiletí platí nepsané pravidlo: Kdo vyhrává v Ohiu, stává se prezidentem.

Několik faktorů zde hraje pro Obamu, několik pro Romneyho.

Začněme s Obamou.

Jde o stát, kde je koncentrován automobilový průmysl. Zaměstnává tady skoro 900 tisíc lidí. Současný prezident si tady získal sympatie, když se zasadil o státní záchranu automobilek Chrysler a General Motors.

Stát patří v Americe mezi ty chudší. Průměrný roční příjem tady v roce 2011 byl 44 648 dolarů, zatímco celostátní průměr je 50 054 dolarů. Takže milionáři Romneymu tady zřejmě rozumějí méně než v jiných státech.

Pro Obamu hovoří i relativně nízká nezaměstnanost. Činí zde sedm procent, zatímco celostátní průměr je skoro osm procent.

Problém pro prezidenta je ale v tom, že zásluhu na tomto stavu má právo si přisvojit i guvernér Ohia John Kasich, což je ovšem republikán.

Právě Kasich absolvoval s Romneym a jeho kandidátem na viceprezidenta Paulem Ryanem mnoho mítinků ve státě a snažil se voliče přesvědčit, že je to jeho práce, nikoliv Obamy.

Romney s Ryanem navíc v kampani tvrdili, že Chrysler se chystá přesunout výrobu džípů do Číny, takže lidé přijdou o práci. Automobilka popřela, že by se chystala propouštět nebo nějaké provozy zavírat, ale připustila, že částečně možná skutečně část výroby do Asie přejde.

Triumfem republikánů je také Obamova podpora Agentury pro ochranu životního prostředí, která usiluje o částečné utlumení těžby uhlí z ekologických důvodů.

Hornictví ale zaměstnává v Ohiu tradičně mnoho lidí a Romney tvrdil, že úsilí vlády o snížení emisí skleníkových plynů povede k zavírání dolů, nárůstu nezaměstnanosti a dražší energii.

Až 82 procent veškeré energie v Ohiu totiž zajišťují – uhelné elektrárny.

Romney dobře ví, že Ohio je klíčové.

Byl tady od začátku kampaně už skoro padesátkrát a Ryan v posledních dnech stát téměř neopouští. Bez Ohia má republikánské duo velmi malou šanci uspět.

Před čtyřmi lety Obama v Ohiu porazil Johna McCaina poměrem 52 ku 47 procentům, nebylo to tedy ani zdaleka tak jasné jako například v Kalifornii nebo New Yorku.

V Ohiu je velmi malý podíl černošského i hispánského obyvatelstva, dvou výrazných voličských skupin Obamy (černoši tvoří jen zhruba jedenáct procent obyvatel státu, Hispánci dokonce méně než pět procent).

Poslední průzkumy mírně favorizují Obamu, ale skutečně jen mírně, takže stát se v Ohiu může cokoliv.

 

Právě se děje

Další zprávy