Byznys - V Krkonoších nutně musí skončit éra levného lyžování, pokud má mít investice společností Tatry Mountain Resorts, Snowhill a Mega plus vůbec nějaký ekonomický smysl. A to Insider konstatuje s plnou znalostí toho, kolik už dnes stojí permanentka ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou nebo Harrachově.
Posledně jmenované lyžařské centrum si sportovci (ČSTV s lyžařským svazem) nechají, ale první dvě pronajmou zavedeným firmám z oboru. Tatry Mountain Resorts patřící pod J&T už kraluje v Tatrách, Snowhill miliardáře Němce mimo jiné v krkonošských Herlíkovicích.
Všechny strany čerstvě uzavřeného kontraktu si pochvalují, jak výhodný obchod udělaly. Šéf ČSTV Jansta v něm vidí záchranu majetku sportovců (když to srovnává s tím, co se stalo se Sazkou, má pravdu). Víc udiví, že o jasné výhodnosti mluví také šéf dozorčí rady Tatry Mountain Resorts Rataj.
Slováci si spolu s Čechem Němcem propachtovali podnik, který dosud vynášel ročně v tučných letech 40 až 50 milionů. Sjednaná cena zní 43,8 milionu plus DPH rok co rok po dobu 20 let. K tomu investice ve zhruba stejné výši, 800 milionů (tedy 40 milionů ročně v průměru – ale pravděpodobnější je počítat, že větší investice přijdou už teď na začátku, a nikoliv až v posledních letech dvacetiročního pronájmu).
I Rataj přiznává, že zdražení v Krkonoších může přijít právě v souvislosti se zainvestováním tohoto území. Plány jsou velké, kvůli potřebnému souhlasu Krkonošského národního parku, obce či dalších úřadů se o nich mluví jen v náznacích (velké nadzemní parkoviště u Labské přehrady či logické propojení Medvědína a Svatého Petra).
Pokud opravdu ve smlouvě (Insider ji neviděl) není zakopán nějaký pes – prodej areálu –, pak je to investice s návratností na hraně. Pojistit se dá například růstem cen služeb, tedy dražšími permanentkami.
„Víme, jak jsou Češi citliví na cenu, letos určitě nezdražíme, už proto, že je na změnu ceny pozdě,“ ujišťuje Rataj (TMR). Snáz se hledá odpověď na další otázku, která vám může vrtat v hlavě, když zkoumáte, za jakých okolností sportovci pronajali své areály. Proč jasně největší z úspěšných zájemců (tedy TMR – v Tatrách za posledních šest let investoval 3,6 miliardy korun) bere do hry svého konkurenta – českou firmu Snowhill?
Jednoduché. Z potenciálního nepřítele se tímto krokem stal přítel. Snowhill už v jiných krkonošských střediscích ukazuje, že umí provozovat horská centra a vydělávat na nich. Ve Špindlerově Mlýně měl menšinový podíl jeho vlastník, zmíněný horský miliardář Němec. TMR si založením joint venture pojistila, že nebude činit potíže. „Je to skutečné partnerství, padesát na padesát,“ tvrdí Rataj.
Všichni mají po dnešku (resp. po zítřku, kdy smlouvy formálně schválí valné hromady zmíněných horských firem) pocit spokojenosti. ČSTV 65 milionů ročně za pronájem obou středisek (Špindl plus Pec). Slovenská TMR pronikla na český trh, o což usilovala dva roky, a má smluvní jistotu čtyřiceti let (20 zmíněných plus 20 dalších v podobě opce). A rekreační lyžaři se mohou těšit na to, že se o ně budou prát na dálku krkonošská a alpská střediska. Alespoň to TMR slibuje.
Zbývá vlastně jediná nejistota: jestli bude sněžit. Ale to v případě Krkonoš není nic, na co bychom nebyli zvyklí.