Námluvy na světovém pivním trhu mohou změnit i ten český

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 9. 2014 21:19
Snahy globálních pivovarnických gigantů spojit se s konkurenty mohou změnit i český trh. Spekulace o fúzích vyvolaly růst akcií velkých pivovarů.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Tři největší světové pivovarnické skupiny dělají letos svým akcionářům radost. Anheuser-Busch InBev, SABMiller a Heineken – všechny tři si od začátku roku připsaly dvouciferný růst ceny svých akcií. A to hlavně proto, že od začátku roku se živě spekuluje o jejich vzájemném propojování. Tyto spekulace se potvrdily tento týden. SAB Miller oznámil, že by měl zájem převzít Heineken. A Anheuser-Busch InBev zase, že hledá spoluinvestory pro ovládnutí SABMilleru.

V obou případech by šlo o velké peníze. Podle deníku Wall Street Journal je jednička světového pivního trhu Anheuser-Busch InBev (AB InBev) připraven za dvojku SABMiller nabídnout přes 120 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Šlo by o zdaleka největší spojení dvou subjektů na pivním trhu v historii. Dosud této statistice vévodí v dolarech 60miliardová fúze Anheuseru a InBevu z roku 2008.

Zájem SABMilleru o Heineken je zase vnímán jako jakási obrana proti případnému pokusu skupiny AB InBev konkurenční SABMiller převzít. Tady zatím konkrétní cena na veřejnost nepronikla.

Chuť nakupovat Anheuser-Busch už letos jednou ukázal, když v lednu ovládl za necelých šest miliard dolarů jihokorejskou Oriental Brewery. Vloni pak koupil mexickou Grupo Modelo za téměř 20 miliard dolarů.

Podle analytiků jsou tyto vysoké ceny za pivovary v posledních letech známkou oživení dosud mírně uvadajícího trhu. Spotřeba a tržby z prodaného piva dlouhodobě klesají jak ve Spojených státech, tak v západní Evropě, velké pivovarnické skupiny se proto stále více rozkračují na rozvíjející se trhy.

Po pondělních a úterních zprávách o možné konsolidaci na úplné špici lídrů pivního byznysu znovu poskočily akcie všech tří největších pivovarů. „Minimálně z toho je poznat, že trhy tomu, že ke spojením může dojít, věří,“ říká Martin Mašát, ředitel oddělení poradenství transakcí a restrukturalizací společnosti KPMG ČR. „Za povšimnutí stojí, že zároveň vzrostly akcie Carlsbergu a dalších velkých pivovarů, o které v uvažovaných námluvách vůbec nešlo,“ dodává.

Důvodem jsou právě vysoké ceny za firmy, o nichž je řeč. Zatímco před pěti lety se při podobných nákupech platilo desetinásobkem očekávaného zisku, teď jde spíše o dvacetinásobek, což je důkaz důvěry investorů v tento trh.

Šachy v New Yorku, Londýně nebo Amsterodamu, kde tři největší světové pivní koncerny sídlí a obchodují své akcie, mají zprostředkovaně dopad i na Česko.

Už proto, že případné spojení – ať už AB InBevu a SABMilleru, nebo SABMilleru a Heinekenu – by muselo na všech trzích, kde firmy působí, tedy včetně Česka, projít zkoumáním, zda by nově vzniklý subjekt nezaujímal dominantní postavení na trhu.

Kdyby totiž zfúzoval SABMiller, který v Česku řídí Plzeňský Prazdroj, a Heineken, v Česku trojka trhu se značkami Krušovice nebo Starobrno, blížil by se jejich podíl na trhu 60 procentům.

„Jakékoliv další akvizice na českém trhu nejsou kvůli našemu silnému postavení přirozeně jednoduché,“ řekl v nedávném rozhovoru pro HN šéf Plzeňského Prazdroje Paolo Lanzarotti.

„Jakékoliv spekulace jsou bezpředmětné, náš akcionář jasně deklaroval zájem pokračovat jako nezávislá společnost,“ říká i mluvčí českého Heinekenu Jiří Hauptmann. Některá média přitom před několika dny upozornila na probíhající jednání o odchodu českého Heinekenu z trhu, což by mohl být krok, který by v tuzemsku mohl případnou globální fúzi SABMilleru a Heinekenu usnadnit.

Druhé spojení AB InBevu a SABMilleru by zase zřejmě vedlo kromě jiného k posílení pozice první jmenované firmy v právním boji s Budějovickým Budvarem o ochrannou známku, která dává jméno jak americkému pivu, tak produktu tuzemského národního podniku. „Pro AB InBev by po nedávné akvizici budějovického Samsonu bylo jistě atraktivní stát se jedničkou na domovském trhu Budvaru,“ upozorňuje Mašát.

Co by pro největší české pivovary případné fúze na globální úrovni znamenala a jak jsou případná jednání daleko, nikdo z jejich zástupců v tuzemsku komentovat nechce.

Vladimír Balach, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven, k celé situaci poznamenává: „Myslím, že to celé je spíš jen hra majitelů a akcionářů, dopad na český trh v tuto chvíli nijak výrazně nevidím.“

Poslední výrazná změna v tom, jak jsou na tuzemském trhu rozdané karty, se udála v roce 2009. Tehdy americký Molson Coors odkoupil od firmy StarBev, dříve patřící právě AB InBevu, Pivovary Staropramen.

Michal Šenk

 

Právě se děje

Další zprávy