Nad Ukrajinou křižují balistické střely. Mají je obě strany

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 9. 2014 19:31
Obávané Točky-U vlastní ukrajinská armáda i proruští separatisté, řekl Insideru ukrajinský generál Volodymyr Ruban.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Zdálo by se, že jde o půvabné ukrajinské či ruské dívčí jméno. O "Točce" se navíc na východě Ukrajiny mluví v poslední době mezi lidmi stále častěji.

Její domnělý "půvab" přináší ovšem Ukrajincům nezměrné utrpení - nejde totiž o nic jiného než o balistickou raketu Točka-U. Podle důvěryhodných zdrojů Insideru ji proti sobě na východě Ukrajiny používají obě bojující strany.

Nasazení raket v rozhovoru potvrdil ukrajinský generál Volodymyr Ruban.

"Probíhá tu nyní mnoho rozhovorů o tom, že na jedné i druhé straně jsou v zóně bojů nasazeny raketové systémy Točka-U. Kdo ty rakety odpaluje (nosiče hlavic dopadají často na lidská sídliště - pozn. red.), to opravdu nevím. Dosud nemám takovou informaci a v současné nepřehledné situaci je složité dokázat, kdo stiskne knoflík 'start'," řekl.

"Točky ale v každém případě vlastní ukrajinská armáda i proruští separatisté. Důstojnický sbor Ukrajiny, v jehož čele stojím, se zatím domnívá, že za odpalováním těchto balistických střel stojí - jak ji my nazýváme - 'třetí strana'. Mohou to být i diverzní skupiny jedné z bojujících stran... a řídí je ti, kteří jsou zainteresováni v eskalaci konfliktu a stejně tak v rostoucí nenávisti lidí," dodal.

"Pro tuhle 'třetí stranu' je válka ekonomicky i mocensky nesmírně výhodná. Doslova se modlí, aby nenastalo příměří. Omlouvám se, ale na všechny otázky - a týká se to i střely Točka-U - vám zatím nemohu či nechci odpovědět," upřesnil.

Generálplukovník Volodymyr Ruban patří v posledních měsících k nejrespektovanějším Ukrajincům a jeho autoritu nezpochybňují ani proruští separatisté. Šéfuje ukrajinskému Centru pro osvobozování zajatců, přičemž kritizuje jak ukrajinské politiky, tak proruské povstalce.

Dílo propagandy, anebo zoufalství?

Opakované nálezy vyhořelých nosičů hlavic balistických taktických raket posunují podle bezpečnostních analytiků válku na východní Ukrajině do další, ještě nesmiřitelnější a tím i obtížněji řešitelné dimenze.

Redakce Insideru a Aktuálně.cz předložily snímky trosek nosičů balistických raket k posouzení bývalému náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Šedivému a rovněž on je identifikoval jako zbytky sovětské střely taktického raketového komplexu "Točka" (česky bod; název je odvozen od přesného - bodového - ničení cíle) s dostřelem až 120 kilometrů.

V kódu NATO je raketa známa jako SS-21 Scarab. Nosič může nést podle generála nukleární, chemickou nebo i konvenční hlavici s hmotností bezmála půl tuny.

"Točky" měla až do roku 2000 ve výzbroji i česká armáda (tedy v době, kdy Šedivý stál v jejím čele). Generál je charakterizuje jako mimořádně přesné a jen těžko sestřelitelné rakety. Hlavice totiž na sestupné dráze nevyzpytatelně manévrují, a tím prakticky znemožňují zneškodnění antiraketou.

"Točka" byla až dosud podle dostupných informací nasazena v obou čečenských válkách, ale také ve válce v Jižní Osetii. Zážeh rakety při startu je už natolik silný, že lze podle Šedivého ze satelitních snímků snadno zjistit, odkud byla balistická raketa vypálena. Podle výrobních čísel na troskách nosiče střely lze kromě toho zjistit, která jednotka jimi byla původně vybavena.

"Hlavice balistické rakety vybuchla dva kilometry od domu mého bratra. Exploze byla natolik silná, že tlaková vlna 'vysklila' domy v celém okolí. Vymrštěné skelné úlomky či střepiny zranily naštěstí jen dva naše známé, ale nikoho nezabily," líčí Insideru účinky výbuchu balistické hlavice s klasickou trhavinou Alexandr Lytovčenko, programátor ze separatisty obsazeného Doněcka.

Iracionální vedení boje

Český generál považuje stejně jako jeho ukrajinský kolega Volodymyr Ruban odpalovaní balistických raket za další důkaz iracionálního způsobu vedení boje na východní Ukrajině. Pravděpodobnější podle něj je, že balistické střely odpaluje na protivníka - v podstatě už ze zoufalství nad převahou Moskvou podporovaných separatistů - ukrajinská armáda.

"Putinovo Rusko se stále více chová jako imperiální mocnost, ale tohle mi nepřipadá pravděpodobné," tvrdí generál Šedivý. A připomíná: i druhoválečná Rudá armáda obcházela při ostravské operaci průmyslové zóny, aby je v bojích nepoškodila.

"Tady jsme ovšem svědky přesného opaku - těžkými zbraněmi se nesmyslně likvidují celá města bez ohledu na jejich budoucnost. Ukrajina tím devastuje svou ekonomiku a navíc nesmírně plýtvá drahými bojovými prostředky. Točka je totiž konstruována jako jaderný či chemický nosič. Výbuch hlavice s klasickou trhavinou má většinou jen psychologický účinek," říká.

Cenu jedné střely Točka odhadují čeští raketoví experti na desítky milionů dolarů. Za to se dá už pořídit i nadzvuková stíhačka.

Pokud by kromě toho velicí důstojníci ukrajinské armády ovládali alespoň základy operačního umění, pak by podle Šedivého oblasti obsazené proruskými separatisty už dávno obklíčili, čímž by je odřízli od zásobovacích tras z Ruska. Smyslem moderního boje totiž není protivníka za každou cenu vyhladit, ale "vyhladovět". Separatistům by tak došel brzy dech a nemusel by být ničen cenný průmysl, o bombardování lidských sídlišť ani nemluvě.

"Vůbec nerozumím tomu, jak se na východní Ukrajině válčí," dodává generál.

Mimochodem: prvním uživatelem velmi přesného balistického systému 9K79 Točka mimo státy bývalé Varšavské smlouvy se v říjnu 1983 stala Sýrie (nyní z části ovládaná silami Islámského státu), Jemen a Libye. Stále je má ve výzbroji Bělorusko, Kazachstán, Rusko a Ukrajina. O nákup komplexu Točka projevily kdysi zájem rovněž Írán a Vietnam.

Jan Gazdík

 

Právě se děje

Další zprávy