Objev dne – Kdybychom chtěli trochu přehánět, ministerstvo práce a sociálních věcí neřídí odborník dohlížející na zájmy všech občanů, ale odborová lobby.
Pro úřad ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka, který bude za SPOZ kandidovat v podzimních sněmovních volbách, začala totiž tři týdny po jeho nástupu do čela resortu pracovat hned pětice rádců z Českomoravské konfederace odborových svazů.
Jde o vlivem i počtem členů nejsilnější z několika odborových centrál.
Někdejšímu sociálnímu demokratovi a poslanci Františku Koníčkovi od začátku srpna radí experti odborové centrály Martin Fassmann, Jaroslav Ungerman, Jaroslav Šulc, Vít Samek a od poloviny září také Hana Popelková. Ungerman má navíc poradenskou smlouvu i s Úřadem vlády.
Potíž je v tom, že informace, co na ministerstvu dělají a jaký vliv tam mají, zůstává Koníčkovými úředníky utajena.
Jaké odměny inkasují, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová odmítla říct. Koníčkův úřad a také ministerstvo zahraničí totiž jako jediné mezi vládními úřady odmítly veřejnosti sdělit, jak s veřejnými penězi nakládají.
Odborářští bossové jsou na tom s transparentností podobně. Na otázky, v čem konkrétně jsou pro ministra práce a sociálních věcí nepostradatelní, se odmítají bavit.
"Jste můj kontrolor, abyste se mě ptal na to, co dělám?" odpověděl na dotaz Insideru Jaroslav Ungerman a poté svůj mobilní telefon zavěsil.
Fassmann nejdříve Insideru řekl, že nemá čas. Následně v SMS zprávě jako reakci na zaslané dotazy, které se týkaly jeho práce pro ministra Koníčka nebo odměny, kterou inkasuje, jen uvedl: "Na tuto bázi rozhovoru nereflektuji."
Na oranžové vlně
V příkladech, jak se politické strany či vlivové skupiny usadily v Rusnokově éře na ministerstvech, můžeme pokračovat.
Na ministerstvo zahraničí přišli po nástupu Jana Kohouta dva poradci – Jakub Kulhánek a Lukáš Kaucký –, kteří mají blízko k sociální demokracii. Kulhánek je členem správní rady Asociace pro mezinárodní otázky, v níž patří mezi jeho priority politika Ruska vůči Evropské unii a NATO, je však zároveň také poradcem lídra kandidátky středočeské ČSSD Jana Hamáčka.
Kaucký byl za éry primátorování Bohuslava Svobody jedním z radních, zhruba rok měl na starosti kulturu. Stejně jako Kohout je členem pražské sociální demokracie (Kohout kvůli angažmá ve vládě Jiřího Rusnoka své členství pozastavil), zároveň je označován za ambiciózního politika a patří mezi nastupující generaci ČSSD v Praze, stejně jako Miroslav Poche nebo Petr Dolínek.
"Své kolegy na ministerstvu, včetně nejbližších spolupracovníků, posuzuji výhradně podle jejich schopnosti odvést dobrou práci. Jejich politické názory mě upřímně řečeno nezajímají, pokud nějak zásadně neovlivňují výsledky jejich práce," řekl Insideru ministr Jan Kohout.
Podle jeho slov hrály při výběru těchto poradců hlavní roli jejich bohaté zkušenosti, jak z domácího prostředí, tak i zahraničí.
Kaucký ani Kulhánek se ke svému angažmá na ministerstvu nevyjádřili. Kaucký nebral telefon a nereagoval ani na zaslané otázky, Kulhánek odkázal jen na vyjádření tiskového oddělení. Jakou odměnu zmínění poradci měsíčně pobírají, však Kohout i mluvčí ministerstva Johana Grohová odmítli říct.
Rathova radní
Na ministerstvu práce a sociálních věcí je pak mimo jiné novou poradkyní Zuzana Jentschke Stöcklová. Ta byla radní ČSSD Středočeského kraje za hejtmanování Davida Ratha.
"Do poradního sboru pana ministra jsem byla nominována za Konfederaci sociálních služeb," prohlásila Jentschke Stöcklová a odmítla, že by její členství v ČSSD mělo jakýkoliv vliv na to, že se stala poradkyní.
Zároveň dodala, že ministru Františku Koníčkovi poskytuje konzultace a odborná stanoviska právě v oblasti sociálních služeb. Jaká je její odměna, ale již neuvedla. A neřekla to ani mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
Radek Nohl