Objev dne - Pátrání po podrobnostech novoroční prezidentské amnestie přineslo další pozoruhodnou a dosud neznámou historku.
Deník Insider získal zatím neveřejný rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2, který loni v říjnu přiřkl odškodné Ladislavu Filipovi, který figuruje na seznamu obžalovaných v kauze bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského. Částka 244 tisíc korun vyčíslila to, že soud uznal, že se kauza táhne nepřiměřeně dlouhou dobu.
Stát pak Ladislavu Filipovi peníze vyplatil několik dní před koncem loňského roku, tedy krátce předtím, než Václav Klaus případy, jako je Chvalovský a spol., amnestoval.
Obžaloba přitom v kauze úvěrových podvodů vyčíslila v jeho případě škodu na 140 milionů korun, 20,4 milionu marek a 6,6 milionu dolarů.
Filip byl společníkem a prokuristou ve firmě Českomoravská agrární společnost, v níž figuroval i bývalý fotbalový boss. A podle obžaloby Filip vystavoval směnky a podepsal s Komerční bankou několik úvěrů, které pak byly využity k jinému než deklarovanému účelu.
Nepřiměřenou délkou řízení i Hrad odůvodňuje zřejmě nejspornější článek amnestie, díky němuž má být 18 závažných a rozsáhlých případů zejména ekonomické kriminality ukončeno. Případ Ladislava Filipa tedy ukazuje, že ze stejného důvodu se mohou obžalovaní v těchto případech dočkat zastání i u nezávislých soudů.
O tom, že odškodnění náleží Ladislavu Filipovi, rozhodl soudce Vít Bičák. „Dosavadní délku trestního řízení lze považovat za extrémní,“ napsal Bičák v rozsudku v reakci na to, že vyšetřování případu trvá již bezmála 12 let.
Po celou tuto dobu má Ladislav Filip obstavené peníze na účtu a policejní plomba je i na jeho pozemku v Praze. Poslední rozsudek padl loni na podzim u Vrchního soudu v Praze, který šesti obviněným zrušil odsuzující rozsudek a vrátil věc znovu k městskému soudu.
„Přístup orgánů činných v trestním řízení v této věci byl tragikomický a konec celé věci v nedohlednu,“ zdůvodňuje advokát Michal Filip, proč se rozhodli se svým mandantem žalobu na stát podat.
Zástupci ministerstva spravedlnosti průtahy v kauze Chvalovský před soudem odmítli. Upozornili na to, že policie musela vyslechnout 58 lidí, byly vypracovány znalecké posudky a samotný spis dneska čítá více než 40 tisíc stran.
Soudce Bičák není jediný, kdo označil průtahy v kauze Chvalovský za nepřiměřené. Postoj v podobném duchu zformulovala Ladislavu Filipovi už v roce 2008 tehdejší Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. „Zcela jednoznačně se lze ztotožnit s vašimi námitkami, že délka trestního řízení, které trvá více jak sedm roků, není přiměřená,“ uvedla Vesecká v dopise, který má Insider k dispozici.
Při výpočtu odškodného stanovil soudce s odkazem na dřívější verdikt Nejvyššího soudu částku ve výši 19 tisíc korun za každý rok, za který je Filip obviněn. Tuto částku pak ještě navýšil o 10 procent. V rozsudku to Bičák zdůvodňuje tím, že byl Filipovi obstaven majetek, nebo tím, že bylo zbytečně prodlužováno trestní řízení.
V současné době leží případ Chvalovského a spol. na stole Ústavního soudu, na který se obrátil soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka. Ten tvrdí, že Klausův pardon je v rozporu s ústavou, protože amnestii neprojednala vláda. Podobný argument ve svých stížnostech uvádějí i žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Radek Nohl