Objev dne – Kontrola úředníků ministerstva zdravotnictví ve Vojenské zdravotní pojišťovně způsobila toto jaro v resortu neobvykle drsnou roztržku. Přestože šlo podle Hegerových kontrolorů původně o rutinní prověrku, skončila nakonec až na stole vrchního státního zastupitelství, protože Hegerův úřad podal na jednu z největších pojišťoven trestní oznámení.
Jde v něm o výdělek jednoho muže, jehož si pojišťovna najala v podstatě na běžnou práci – totiž aby pro ni sháněl nové klienty. Proč tolik povyku pro tak běžnou záležitost? Ty výdělky se vyšplhaly na bezmála 130 milionů korun za tři roky.
Muž, co bydlí na úřadě
Vojenská zdravotní pojišťovna je podle dokumentů, které má deník Insider k dispozici, poslala na účet Pavla Vondrušky za získání 120 tisíc nových klientů. Velmi orientačními počty to pro VoZP znamená ročně přínos zhruba 2,4 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění.
Vondruškova kancelář i call centrum akviziční společnosti sídlí ve vile v pražských Vinohradech. Pro dosud v oboru neznámého podnikatele pracuje dvě stě obchodníků, ale kontrolory od Hegera zaujaly dvě jiné věci. K zakázce se dostal bez výběrového řízení a podezření ještě vzrostlo po zjištění, že Pavel Vondruška má bydliště trvale hlášeno na Úřadu městské části Praha 2.
Z dokumentů, které předložilo ministerstvo zdravotnictví žalobcům, plyne, že nad tím úřad pojal pochybnosti, kde ve skutečnosti peníze vyplacené pojišťovnou skončily.
Vojenská zdravotní pojišťovna opakovaně na veřejnosti vyloučila, že by chybovala či porušila zákon. Získat od ní podrobnější výklad, jak se obchod mezi ní a Pavlem Vondruškou uskutečnil, však nelze. Na konkrétní otázky odmítli její zástupci Insideru odpovědět.
Byl jsem v cizině
Pavel Vondruška, který se podle jedné ze zajištěných smluv stal také poradcem ředitele VoZP Karla Šteina, je sdílnější.
Říká, že je specialistou na akvizice, že pracoval pro firmy v Anglii a v Německu a na Slovensku prý řídil trh pro farmaceutickou společnost. Z veřejných zdrojů se to Insideru nepodařilo dohledat.
Své obchody s VoZP začal podnikatel psát v roce 2011, to už lze z dokumentů ověřit. Vondruška o tom říká, že se tehdy vrátil z ciziny do Česka a obrátil se s nabídkou náboru nových klientů na čtyři pojišťovny, mezi nimi na VoZP a krom jiného prý také na VZP. Jako první reagovala právě Vojenská zdravotní pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna mu nabídla, aby se zúčastnil výběrového řízení.
Proč nebylo vypsáno také u VoZP, vysvětlila místo VoZP poradenské společnost CS-Project.
"Na uzavírání smluvního vztahu při náboru pojištěnců není nutné a dokonce ani nelze aplikovat postupy stanovené zákonem o veřejných zakázkách a směrnicemi Evropského parlamentu a Rady," řekl Insideru jednatel CS-Project Jaromír Šída.
To, zda tím však pojišťovna neporušila zákon, nyní na podnět ministerstva zdravotnictví prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Jak šly smlouvy
Ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny Karel Štein pak s Pavlem Vondruškou podepsal první smlouvu 16. května 2011. VoZP v té době měla okolo 590 tisíc pojištěnců, na začátku roku 2013 jich bylo již téměř 670 tisíc.
Ze zmíněné smlouvy vyplývá, že Vondruška byl honorován tak, že při získání více než pěti tisíc pojištěnců dostal částku 1500 korun za každého. K tomu byl přidán i bonus ve výši 2,1 milionu. Smlouva pak byla vypovězena 8. listopadu 2011 a obchodník za tuto dobu inkasoval od VoZP přes 64 milionů korun.
Další smlouva z 23. března 2012 byla pro Vondrušku výhodnější. Odměna 1500 korun mu připadla už poté, co získal dva tisíce nových klientů. Za první pololetí roku 2012 bylo podnikateli vyplaceno včetně záloh dalších 64 milionů korun.
Smlouvu má Pavel Vondruška s VoZP i dnes. "Letos jsme získali již 51 tisíc nových klientů," tvrdí Vondruška a zároveň potvrzuje zjištění kontrolorů – od pojišťovny získal už zhruba 130 milionů korun.
Já se neschovávám
Pavel Vondruška odpovídá i na otázku, proč měl s takovými příjmy trvalé bydliště na úřadě, k čemuž se spíše uchylují naopak zcela nemajetní občané.
"Já se před ničím neschovávám," řekl Insideru Vondruška a vysvětluje, že trvalé bydliště na úřadu Prahy 2 má od doby, kdy začal pracovat v zahraničí. Z bytu, který měl v pronájmu, ho prý majitel odhlásil. Pavel Vondruška říká, že místo trvalého bydliště už změnil. V zápisech jeho firem v obchodním rejstříku se dodneška ještě žádná změna neobjevila.
Ministerská kontrola, která prověřovala období mezi roky 2011 a 2012, odhalila ještě další úřední nesrovnalosti. Konstatovala, že v té době neměl Pavel Vondruška v pořádku živnostenský list a že peníze od VoZP byly posílány na jiný účet, než byl uveden ve smlouvách.
Podle katastru nemovitostí podnikatel nevlastní žádnou nemovitost a v obchodním rejstříku není ani u jedné z jeho tří firem uvedena účetní uzávěrka za dobu, kdy v ní podle registru Pavel Vondruška figuruje. To však podle zkušeností Insideru není u mnoha firem v Česku zase tak neobvyklá praxe.
Radek Nohl