Miloš Zeman je úspěšný spisovatel, svého času předčil Dana Browna

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 3. 2013 14:59
Novému prezidentovi Miloši Zemanovi se před několika lety jako spisovateli podařilo něco, o čem svého času snily stovky autorů po celém světě. Porazil v prodejnosti autora bestselleru Šifra mistra Leonarda Dana Browna. Své publikace Jak jsem se mýlil v politice prodal tehdejší politický důchodce v českých vydavatelských vodách nevídaných 130 tisíc výtisků. Jak dopadla jeho další kniha vydaná s prezidentskou kampaní, však přesně nevíme a Zemanův tým na to neodpovídá.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Novému prezidentovi Miloši Zemanovi se před několika lety jako spisovateli podařilo něco, o čem svého času snily stovky autorů po celém světě. Porazil v prodejnosti autora bestselleru Šifra mistra Leonarda Dana Browna.

Své publikace Jak jsem se mýlil v politice prodal tehdejší politický důchodce v českých vydavatelských vodách nevídaných 130 tisíc výtisků.

Zpověď optimisty

Do výloh knihkupectví se Miloš Zeman vrátil s prezidentskou kampaní, když loni vydal v Nakladatelství ČAS knihu rozhovorů Zpověď informovaného optimisty. Jaké má z prodeje knihy úřadující prezident příjmy, není informace pro veřejnost.

„Kniha Miloš Zeman – Zpověď informovaného optimisty (rozhovor s Petrem Žantovským) vyšla ve vysoce nadprůměrném nákladu a vysoce nadprůměrný je i její prodej, který si drží svou úroveň bez ohledu na prezidentskou kampaň, vítězství pana Zemana a tak dále,“ říká jednatel Nakladatelství ČAS Josef Pepson Snětivý.

Konkrétní čísla prodeje však neuvedl. „Kniha je v prodeji v kamenných obchodech, v obchodních řetězcích i na internetu, část nákladu byla také odkoupena štábem pana Zemana,“ dodal jen nakladatel.

Otázky „antilidu“

Prodejnost knih nejde objektivně ověřit. Z pohledu do žebříčku bestsellerů, které sestavují čeští knihkupci, plyne, že tentokrát se Zeman se svou předvolební „Zpovědí“ do jejich nejvyšších pater neprobojoval.

Publikační činnost patří k politikům na celém světě, v Česku však jde u prezidentů o citlivé téma. Když se Insider ptal Václava Klause na jeho příjmy z knižní produkce, setkal se s emotivní reakcí – bývalý prezident nazval autory dotazu „antilidmi“ a „soudruhy“.

Klaus oproti Zemanovi vydával knihy nejen v Česku, ale i ve světě, navíc se ukázalo, že jeho publikační činnost měla významné sponzory, ať už soukromé firmy (například ruský ropný koncern Lukoil), nebo dokonce české státní firmy (papírna Vipap Videm Krško).

Český prezident – na rozdíl od všech ostatních politiků zastávajících veřejné funkce a také na rozdíl od hlav států ve světě - nemusí zveřejňovat své vedlejší příjmy v úřadě, český zákon o střetu zájmu prezidenta z této povinnosti vyjímá.

Znovu v Klausových časech

A jako u Klause ani majetkové poměry Miloše Zemana nejsou v tomto směru zcela transparentní.

Před svým zvolením prohlásil, že vlastní dvě místnosti na chalupě na Vysočině a nafukovací člun v hodnotě 2000 korun. Prohlašoval také, že před svým návratem do vysoké politiky žil z důchodu ve výši 14 tisíc korun.

Víc však lidé z jeho týmu k majetku a případným dalším příjmům nesdělili. Mluvčí kampaně a nyní i mluvčí prezidenta Hana Burianová na dotazy Insideru ohledně majetku Miloše Zemana ani po měsíci neodpověděla. Bez odpovědi zůstala i otázka, zda prezident Miloš Zeman ve svém úřadě bude zveřejňovat svá majetková přiznání, za která i ve své předvolební kampani bojoval.

Známé je, že na svém prvním bestselleru z roku 2005 Zeman vydělal necelé dva miliony korun čistého – podle dřívějších rozhovorů je dal na studia své dcery Kateřiny. Prodejnost knihy přesahující sto tisíc je však v Česku v podstatě nevídaná.

„Memoárů Jana Fischera ‚Ano, pane premiére‘ se prodalo přes 10 tisíc kusů, a to byl velký úspěch,“ uvedl pro srovnání Zdeněk Čech, jednatel nakladatelství Daranus.

Na přednášce s Nejedlým

Navíc Miloš Zeman podobně jako Václav Klaus už v době svého politického důchodu  vystupoval s přednáškami v zahraničí.

Například v roce 2009 se zúčastnil na ostrově Rhodos konference pořádané organizací Světové společenské fórum Dialog civilizací, jehož zakladatelem je ruský podnikatel Vladimír Jakunin.

Společně s ním tehdy na řecký ostrov zamířil například i Zdeněk Zbytek, bývalý funkcionář KSČ a předrevoluční velitel tankové divize ve Slaném. Stejná organizace uspořádala ve stejném roce i konferenci v Praze, kde byl hlavním řečníkem Zeman. Jmenovala se Pražský dialog o Evropě ve 21. století. Mezi řečníky vedle Zemana byl například tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček nebo znovu bývalý armádní důstojník Zbytek.

V roce 2011 pak Zeman vystoupil na konferenci think-tanku bývalého lídra SSSR a nositele Nobelovy ceny Michaila Gorbačova s názvem Bezpečnost pro globální svět: Evropská odpověď. Tehdy ho do Mnichova doprovázel místopředseda SPOZ Martin Nejedlý.

Tereza Šídlová

 Repro: Kosmas

 

Právě se děje

Další zprávy