Kazachstán chce vytlačit Rusko z Bajkonuru. Bez nás kosmodrom zanikne, říká Moskva

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 3. 2013 12:12
Rusko je pod tlakem domácího pána, aby opustilo kazašský Bajkonur dříve, než se předpokládalo. Dost možná to bude labutí píseň známého kosmodromu.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Rusko je pod tlakem domácího pána, aby opustilo kazašský Bajkonur dříve, než se předpokládalo. Dost možná to bude labutí píseň známého kosmodromu, odkud se do vesmíru vydaly desítky lidí, mezi nimi i první Čech Remek.

Během pár dní zahájí jednání mezivládní rusko-kazašská komise, na stole bude ležet nová smlouva, která nahradí starou z roku 2004 a která velmi pravděpodobně rozšíří pravomoci Kazachstánu nad kosmodromem.

O tom, že by Rusko mohlo v nejbližších letech předat město Bajkonur (a s ním i kosmodrom) pod jurisdikci Kazachstánu, ruská média psala už koncem loňského roku s odvoláním na šéfa kazašské kosmické agentury Kazkosmos Talgata Musabajeva.

Musabajev v projevu před poslanci parlamentu prohlásil, že Moskva by měla předat Bajkonur místním úřadům do roku 2015.

„Nevím, jak konkrétně bude smlouva změněna. Není však vyloučeno, že Rusko může vyjít Kazachstánu vstříc a souhlasit s rozšířením jeho suverenity nad Bajkonurem,“ sdělil Insideru Jurij Karaš, člen Ciolkovského ruské akademie kosmonautiky.

„Pokud Rusko z Bajkonuru odejde, tak kosmodrom přestane existovat. Všechna infrastruktura kosmodromu je totiž vhodná pouze pro ruskou raketovou techniku,“ upozorňuje tento ruský expert.

Spor o to, co bude s Bajkonurem, už také nepříznivě ovlivňuje společné rusko-kazašské projekty. Jak tvrdí Karaš, kvůli postoji Kazachů se do slepé uličky dostal třeba projekt na vytvoření nového komplexu Bajterek pro start raket Angara.

Kazachstán chce být kosmickou mocností

„Kazachstán chce být vnímán jako kosmická mocnost. A k tomu potřebuje získat kontrolu nad Bajkonurem. Je to čistá politika. Bajkonur nemá být ruským kosmodromem na kazašském území, ale kazašským kosmodromem na území Kazachstánu,“ popisuje kazašské ambice ruský expert.

Poslední dobou se spor mezi Moskvou a Astanou o Bajkonur stupňuje. Koncem loňského roku Kazachstán oznámil, že plánuje zvýšit počet startů těžkých (ruských) nosných raket Proton-M na dvanáct ročně a tím omezit jiné starty. Rusko přitom plánovalo uskutečnit letos sedmnáct „svých“ startů.

Kazachstán své rozhodnutí odůvodnil ochranou životního prostředí, které prý palivo z ruských raket silně znečisťuje.

Z Moskvy kvůli tomu přiletěla oficiální nóta, v níž si Kazachstán mohl přečíst hrozbu, že Rusové přehodnotí účast ve společných kosmických projektech. Vše museli zachraňovat až prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Nursultan Nazarbajev.

Kam se Rusové přestěhují? Dvě základny

Karaš nevylučuje, že pokud se tlak Kazachstánu bude stupňovat, Rusko může předčasně Bajkonur opustit a starty raket provádět ze svého území. Již dnes nosné rakety Sojuz-U startují z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti na severozápadě Ruska.

Rusko zároveň buduje v dálněvýchodní Amurské oblasti kosmodrom Vostočnyj. První rakety by měly odtud odstartovat v roce 2015 a první pilotovaný let o tři roky později.

Jiří Just, Moskva

 

 

Právě se děje

Další zprávy