Objev dne - S americkým profesorem z Michiganu si sociální demokracie v agendě přímé volby užila své, ale i když nyní s Janem Švejnarem nemůže počítat, s Američanem jako svým prezidentským kandidátem se ještě nerozloučila.
Pro "výběr", který je v plánu na zítřek a na sobotu, zůstal sociálním demokratům Jiří Dienstbier a ten má stejně jako jeho někdejší protikandidát Švejnar dvě státní občanství - české a americké.
Příběhy, jak Švejnar a Dienstbier ke dvojímu občanství dospěli, jsou však odlišné. Švejnar se stal Američanem po emigraci a několikaletém pobytu v USA v roce 1981. Současně s tím ale pozbyl své české, respektive československé občanství, a českým občanem se stal opět v roce 2001 na vlastní žádost.
Jiří Dienstbier se stal americkým občanem shodou okolností. Narodil se totiž v roce 1969, když jeho otec a pozdější český ministr zahraničí Jiří Dienstbier působil jako korespondent Československého rozhlasu ve Washingtonu. Americké občanství tak získal automaticky.
Deníku Insider nynější senátor a možný prezidentský kandidát potvrdil, že je stále držitelem obou občanství - amerického i českého.
"Neuvažoval jsem, že bych se amerického občanství vzdal," uvedl s tím, že si nemyslí, že jeho dvojí občanství může během kampaně vytvářet konflikty. "Žil jsem celou dobu v Česku, narodil jsem se českým rodičům, jsem tedy především Čech, nikdo o tom nemůže pochybovat,“ dodal.
A kdyby přeci? „České občanství je pro mne vyšší hodnota,“ odpovídá.
Dvojí občanství u prezidenta pak nevidí jako diskvalifikaci pro výkon prezidentského úřadu či jen jako prezidentského kandidáta ani lídr socialistů Bohuslav Sobotka. "Jeho češství je zřejmé,“ míní s tím, že Jiří Dienstbier prožil svůj život v Česku.
Podle něj není potřeba, aby se svého druhého občanství vzdával, a k ničemu takovému jej ani nebude nutit.