Objev dne - Expremiér Jan Fischer po porážce v prezidentských volbách, z nichž si navíc odnáší milionové dluhy, hledá práci.
Jedna z možností, o které se v politickém zákulisí mluví, je Fischerovo angažmá v diplomacii. Sám Fischer má mít podle informací Insideru zájem o post velvyslance v Izraeli. Zřejmě ale narazí na odpor ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
„Jsem zatím v situaci, že si beru konečně dovolenou a budu přemýšlet o své budoucnosti, takže mi ještě dopřejte nějaký čas,“ řekl Fischer ve čtvrtek odpoledne.
Zájem o velvyslanecký post na Blízkém východě však nepopřel. „To je docela hezká otázka. Ale nikdo mi to nenabízel a já tyhle věci řeším ve chvíli, kdy mi je někdo nabídne,“ reagoval na přímý dotaz.
Deníku Insider pak to, že by Fischer rád do Izraele a že se o tomto jeho angažmá mluví, potvrdily dva zdroje blízké diplomacii.
Zda se jmenování dočká, však mají v rukou Fischerovi fináloví rivalové z volby hlavy státu: Tedy Schwarzenberg a budoucí prezident Miloš Zeman. Prezident totiž nové velvyslance formálně jmenuje a bývá zvykem, že se každá nominace, která míří z Černínského paláce na vládu, s hlavou státu předjednává, aby nedošlo k faux-pas s mezinárodním přesahem.
Schwarzenberg přitom plánu není nakloněn. „Zásadně preferuji zkušené diplomaty. Na důležitá a složitá místa není vhodné vysílat vysloužilé politiky bez znalosti diplomatického řemesla,“ odpověděl na dotaz Insideru k Fischerovu možnému angažmá v Izraeli.
Stanovisko Miloše Zemana se redakci nepodařilo získat. Právě Zemana ale Fischer před druhým kolem volby hlavy státu - v rozporu se svými předchozími výroky - podpořil. Zda součástí jednání o této podpoře byla i Fischerova budoucnost, není oficiálně známo.
Současnému velvyslanci na ambasádě v Tel Avivu, vlivnému českému diplomatovi Tomáši Pojarovi, vyprší standardní diplomatický mandát přesně za rok. V posledních týdnech se ale také objevily informace o jeho předčasném návratu do Prahy kvůli nabídce místa ministra obrany. Pojar měl ministerskou funkci odmítnout.
V souvislosti s místem ambasadora v Izraeli se ale mluví i o exministrovi obrany Alexandru Vondrovi, který po své rezignaci zatím zamířil do dozorčí rady Českého Aeroholdingu.
Na velvyslanectví v Izraeli záleží. Židovský stát je jedním z nejbližších spojenců Česka a platí to významně i v opačném gardu. Jak v posledních letech říká izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Česko je nejlepší přítel Izraele v Evropské unii.
A neplatí to jen pro české pravicové vlády. K Izraeli má blízko i Miloš Zeman a nešetří při tom silnými slovy. V minulosti například označil bývalého prezidenta Palestinské autonomie Jásira Arafata za teroristu.
Expremiér Fischer kvůli prezidentské kampani opustil post viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.
Právě britská metropole je další místo, které se v souvislosti s Fischerem zmiňuje. Současnému velvyslanci ve Velké Británii Michaelovi Žantovskému skončí standardní čtyřletý diplomatický cyklus už letos v létě.
V zákulisí se mluvilo o tom, že Schwarzenberg Žantovskému mandát už rovnou o rok prodloužil. V posledních dnech se ovšem jméno bývalého premiéra objevilo také v souvislosti s funkcí ministra obrany.
Náročnější disciplína než volba velvyslance v Izraeli bude pro Schwarzenberga se Zemanem výběr ambasadora do Moskvy. Tam Zeman podle všeho podporuje nominaci komunistického europoslance Vladimíra Remka, Schwarzenberg by ale velmi pravděpodobně preferoval někoho jiného. Vyjednávání o nových velvyslancích tedy může mít ještě složitý vývoj.
Tereza Šídlová, Lucie Kudláčková
Foto: Ludvík Hradilek. Snímek pochází z dubna 2009, kdy Jan Fischer sestavoval svoji úřednickou vládu. Schwarzenberga tehdy ve funkci šéfa diplomacie neponechal, do týmu si pozval socialistu Jana Kohouta.