Jak si vedou technologické tituly v současné výsledkové sezoně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 7. 2013 13:46
Z čerstvě zveřejněných pololetních výsledků technologických firem lze vyčíst několik rysů: vliv zpomalující Číny, další růst konkurence, ale i přetrvávající bohatství naplněných pokladniček. Rozbor Petra Hlinomaze.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Z čerstvě zveřejněných pololetních výsledků technologických firem lze vyčíst několik rysů: vliv zpomalující Číny, další růst konkurence, ale i přetrvávající bohatství naplněných pokladniček.

Firmy z oblasti informačních technologií jsou vskutku společnosti globální a na globálním trhu se hraje kartou čínskou. Proto ochlazování čínské ekonomiky pociťují i ony. Například největší světový výrobce počítačových čipů, americký Intel, klade nemalou vinu za pokles svých čtvrtletních tržeb a zisků právě oslabení čínského trhu. Podobně softwarový výrobce podnikových informačních systémů, německý SAP – v Číně prodal během druhého čtvrtletí méně licencí.

Zdá se, že sporů o patenty v průběhu druhého čtvrtletí mezi technologickými firmami sice ubylo (došlo k určitým dohodám), zprávy o hospodaření ale svědčí o tvrdším konkurenčním prostředí. A to v několika rovinách. Výsledky jsou poplatné prozíravosti firem včas odhadnout trendy.

Příkladem z tohoto týdne mohou být americká internetová firma Google a finský výrobce mobilních telefonů Nokia. V obou případech jde o podcenění nástupu chytrých telefonů a tabletů. V prvém případě v nabídce služeb a ve druhém případě pozdní nabídkou příslušných přístrojů.

Geograficky pak i zde vidíme souboj amerických, případně evropských firem s asijskými. To platí třeba pro Apple a Samsung, ale jejich čísla jsou teprve před námi.

Zisky ovšem technologickým firmám zůstávají vysoké. Nic na tom nemění, že mnohdy v meziročním srovnání klesly. A pokud ne, pak s jistotou nenaplnily očekávání trhu (viz tabulka v následujícím slajdu).

Technologičtí giganti se však stále mohou pochlubit rostoucí hotovostí ve svých rozvahách.

Co čekat dále?

Obraz fungování technologického sektoru bude jistě postupem času vykreslen ve větších podrobnostech, jak další technologické firmy zpřístupní své výsledky. Zmíněné rysy budou ale s velkou pravděpodobností zachovány a spíše zvýrazněny.

Doplňme, že z pohledu termínu publikace a účetního období zveřejňovaných výsledků jsou technologické firmy „neukázněné“, tj. nezřídka se vymykají běžnému pojetí kalendářních čtvrtletí a žijí v rámci vlastního fiskálního roku.

Proto se třeba příští týden (23. 7.) můžeme těšit na data firmy Apple - ne za druhý, ale za třetí kvartál.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy