Objev dne – Horkým adeptem na uvolněné křeslo šéfa Generálního ředitelství cel je podle informací deníku Insider David Chovanec, současný náměstek odcházejícího ředitele Pavla Novotného.
Sám Chovanec se zatím vyjadřuje opatrně. „Ještě ani nebylo vyhlášeno výběrové řízení,“ řekl pro Insider. Přiznal však, že bude o přihlášce uvažovat.
Výběr nástupce Novotného, který tento týden požádal ministra financí Andreje Babiše o uvolnění z funkce ke konci srpna, proběhne brzy. Jak potvrdil mluvčí celníků Jiří Barták, konkurs začne nejpozději do dvou týdnů. „Aby nový ředitel mohl nastoupit od prvního září,“ podotkl Barták.
A dodal, že u Chovance je stejně jako u dalších zástupců odcházejícího ředitele přihláška do výběrového řízení pravděpodobná. „Většinou se zástupci do tohoto řízení hlásí,“ uvedl Barták.
Podle zdrojů Insideru by se navíc mohl hlásit i některý z krajských ředitelů.
Třiačtyřicetiletý David Chovanec je nejmladším ze stávajících Novotného zástupců. Celníkem je však stejně jako jeho šéf už od roku 1993. Chovanec má i mezinárodní zkušenosti. V roce 2008 se stal celním atašé na Stálém zastoupení Česka při EU v Bruselu.
Oživení celníků
Výměna ředitele celníků byla na spadnutí a čekalo se na ni prakticky už od jara. Ministr financí Babiš postupně nahradil šéfy všech organizací, které jeho resort řídí. Odešli ředitelé Státní tiskárny cenin, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových i Generálního finančního ředitelství. Novotný byl poslední v řadě, navíc ho do úřadu přivedl v roce 2007 exministr financí Miroslav Kalousek.
Svůj odchod přitom Novotný nijak podrobně nerozváděl. Řekl jen, že ho k takovému kroku vedly osobní důvody.
Navíc jej provázely dvě nepříjemnosti z minulosti. Jednak byl jedním z adresátů kontroverzních vánočních dárků – desetigramových zlatých slitků za zhruba deset tisíc korun – které rozdávala Státní tiskárna cenin, a pak také na pověst celní správy negativně dopadlo rozkrytí lihové mafie na Zlínsku. Bossové a svědci před soudem vypověděli, že celníky běžně upláceli.
Ministr Andrej Babiš chce celní správu, stejně jako například Generální finanční ředitelství, oživit. A má velké plány. Od roku 2017 by celníci měli dostat vyšetřovací pravomoci. Nemuseli by tedy hospodářské a daňové kauzy předávat policii a sami by je mohli za dohledu státního zástupce dostat až k soudu. Nově pak jsou celníci také jednou z „hlav“ daňové kobry – elitního týmu, který bojuje proti daňovým únikům.
Karel Hrubeš