Generální ředitel Westinghouse: Nevěřím, že by tendr padl. ČEZ už investoval příliš mnoho

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 3. 2013 15:55
Rozhovor s Danny Roderickem o tom, jak bude pokračovat jednání o tendru na dostavbu Temelína.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor  - Uchazeči o stamiliardovou zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín obdrželi spis o sedmi tisících stranách. Lepší zprávu měl dokument pro americko-japonského uchazeče, společnost Westinghouse, ta v tuto chvíli vede.

Poté, co Westinghouse podle všeho přesvědčil ČEZ po technické stránce, útočí na silné místo svého konkurenta, česko-ruského konsorcia MIR.1200, tedy na úzké propojení s českým průmyslem.

„Továrny zaměřené na jaderný průmysl v Česku jsou v tuto chvíli vybavené, aby mohly podporovat ruské technické normy a kvalitativní standardy, což znamená, že jsou vydány na milost tomu, co jim „Matka Rus“ dá. My je naučíme mít přístup na ‚západní‘ trh,“ říká v rozhovoru s Insiderem generální ředitel společnosti Westinghouse Danny Roderick.

Insider: Co v průběžném hodnocení rozhodlo?

Všechna kritéria byla nastavena ještě před tím, než kdokoli z nás do tendru vstoupil. Naši soupeři se chovají, jako by byli překvapeni a neznali je a jejich jednotlivou váhu. Kdybych to převedl na fotbalovou terminologii, na jedné straně by bylo konečné skóre a na druhé by jeden z účastníků říkal, že by měl získat body za to, že vícekrát střelil na branku. Neexistují vítězové podle individuálních kritérií, jde o celkovou evaluaci. Největší váhu mají kritéria jako globální licencování, bezpečnost, design, ta jsou nejdůležitější. Pokud nezískáte licenci a nemůžete stavět, pak nemá nic dalšího smysl, tedy ani zakázky pro domácí firmy.

Insider: Oba uchazeči mají pro své reaktory licence ve svých domovských zemích, Westinghouse v USA, MIR.1200 v Rusku, oba pak i v Číně. V čem je tedy ten zásadní rozdíl?

Je tam mnoho rozdílů. Máme licenci v USA, Číně a předběžné schválení ve Velké Británii. Takže náš program prověřily nejen tisíce lidí v USA, ale zkoumaly jej i mnohé další země. Nepřekvapilo mě, že v tomto směru jsme získali vysoké hodnocení.

Insider: Co se bude dít nyní?

Máme za sebou fázi, kdy jsme v podstatě s ČEZem nemluvili, vše bylo velmi formální. Nyní budou dané termíny schůzek a budeme nadále probírat detaily nabídky a upřesňovat je. Ve finále potřebujeme kontrakt, díky kterému budeme vědět, co prodáváme, a druhá strana bude vědět, co kupuje. Naše nabídka je velmi specifická a agresivní, protože tento obchod opravdu chceme. A chceme také v Česku rozšířit naše stopy.

Prozatím byl tento proces velmi transparentní a velmi dobře manažovaný. Nebyla tam žádná překvapení, například že by se v průběžném hodnocení objevila nová nebo pozměněná kritéria. To dodává celé soutěži důvěryhodnost.

Insider: Budete jednat o ceně a jste připraveni ji snížit?

Vždy jednáme o ceně a vždy existuje tlak, který se ji snaží snížit. Potřebujeme „win-win“ situaci, tedy projekt, který bude užitečný pro lidi České republiky a zároveň rozumně ohodnocený. Pokud někdo přichází s příliš nízkou cenou, nejde o důvěryhodnou nabídku, protože později se pokusí získat své peníze zpět a bude to způsobovat problémy. Všichni kupujeme stejný beton, mohou tam být rozdíly v množství, ale věci, které nakupujeme, jsou velmi podobné. Jednání budou i o dalších podmínkách, technologii a dalších aspektech. Vždy je potřeba dívat se i na jiné věci než jen cenu, ale i na technologii, licenci, bezpečnostní aspekty. Můžete mít nejlevnější elektrárnu na světě, ale pokud ji neakceptují sousedi a bojujete o licenci, nepomůžete si tím.

Insider: V Česku se spekuluje o tom, že ČEZ nakonec tendr vypustí. Například z důvodů nízkých cen elektřiny, nedostatku prostředků na stavbu nových bloků. Počítáte i s touto variantou?

Ano, stojí to hodně peněz dát dohromady takovou nabídku. Sledujeme to velice pozorně, protože na to má vliv i politika a jiné věci. Postavit jadernou elektrárnu je ze začátku vždy bolestivé, protože to stojí hodně peněz, ale když se k tomu přidá energetická stabilita a bezpečnost, kterou poskytuje po dobu 60 let, vždy to vyjde jako dobrý ‚deal‘.

Insider: Nicméně respektovali byste takové rozhodnutí?

Takové věci se stávají. Samozřejmě by se nám to nelíbilo, protože jsme v ČR investovali hodně peněz a budeme v tom pokračovat. Ale nezaznamenal jsem takové náznaky (že by tendr padl – pozn. redakce). Je to velmi drahé i pro ČEZ. Třeba to průběžné hodnocení není dokument o třech čtyřech stránkách. Náš návrh má 20 tisíc stran, hodnocení ČEZu jich má 7000. Takže si nemyslím, že by ČEZ investoval tolik peněz, pokud by tendr nebral vážně.

Insider: Máte pocit, že český průmysl je na vaší straně. Na lokalizaci sází váš konkurent, česko-ruské konsorcium, které podporují některé české firmy, které neváhají říkat, že jim Rusové dají víc zakázek.

Podepsali jsme dohody se stovkami společností. Já bych se jich zase rád zeptal, něco tu zjevně zcela nefunguje, něco se musí změnit… Továrny zaměřené na jaderný průmysl v Česku jsou v tuto chvíli vybavené, aby mohly podporovat ruské technické normy a kvalitativní standardy, což znamená, že jsou vydány na milost tomu, co jim „Matka Rus“ dá. Můžou dělat jen to, co se rozhodnou dát oni. Rozdíl je v tom, že my je naučíme mít přístup na trh, na který se v tuto chvíli nedostanou. Na místo toho, aby byli odkázáni jen na to, co přijde od ruského jaderného průmyslu, budou schopní vyrábět pro západní dodavatele. Takže trh se pro ně změní z velmi úzkého na trh, kde mohou soutěžit s mnoha dalšími prodejci vedle toho, že budou preferovaným dodavatelem společnosti Westinghouse. Všechny firmy na Západě používají velmi podobné technické normy a kvalitativní standardy.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy