Za kulisy událostí - Tekly jimi miliony na léčení a vyšetřuje je policie. Přesto dceřiné společnosti Holte a Holte Medical, které působily při státní Nemocnici Na Homolce, ještě dva roky nezaniknou. Proč? Nemocnice přes firmy nakupovala úplně všechno - služby i materiál -, a pokud by společnosti ze dne na den skončily, provoz špitálu by to podle šéfa resortu Svatopluka Němečka ochromilo.
"Vedení nemocnice bude muset znovu vysoutěžit asi dvacet tisíc zakázek na služby a materiál. To bude vyžadovat spoustu času. Předpokládám, že se to stihne nejdřív za dva roky," vysvětlil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Do té doby podle něj společnosti Holte a Holte Medical neskončí.
Tendry na nové dodavatele už ale nevypíše současný ředitel Homolky Michal Šetlík. Ministr ho chce vyměnit. Jméno jeho nástupce prý ohlásí do dvou týdnů.
Více než 3 miliardy na léčení
Současné vedení špitálu totiž znesnadňovalo kontrolu Homolky při ministerském auditu, který si zadal Němečkův předchůdce Martin Holcát.
Šéf nemocnice Michal Šetlík podle auditorů porušil zákon, když odmítl poskytnout celou řadu klíčových dokumentů, které se týkaly právě dceřiných společností. Přes ty přitom v letech 2011 až 2013 proteklo zboží za více než 3,3 miliardy korun – šlo o peníze určené hlavně na léčení.
Šetlík se sice oháněl právním stanoviskem, podle kterého nejsou dceřiné společnosti "příjemcem veřejných dotací", podle auditorů to ale není pravda. Obě firmy totiž patří Homolce. Jednu špitál vlastní ze sta procent, druhou pak ovládá ze sedmdesáti procent sám a ze třiceti právě přes první společnost.
Zaujatý právník?
Pozornost navíc vzbudila skutečnost, že právní stanovisko Homolce napsala Advokátní kancelář Jansta, Kostka spol. Tu přitom spoluvlastní muž s vazbami na zdravotnického magnáta Tomáše Chrenka.
Konkrétně jde o právníka Jakuba Kotrbu, který je nejenom spoluvlastníkem zmíněné kanceláře, ale který sedí i v představenstvech Chrenkových společností Agel, Zámek Koloděje či Golf City. Kotrba se také v minulosti účastnil jednání některých valných hromad Holte Medical - jedné z dceřiných společností Homolky.
Mezi zdravotníky se proto vyrojily spekulace, kam až mohly veřejné peníze přes externí firmy téct.
Šetlík: poskytli jsme 130 tisíc stran dokumentů
Šetlík pochybení a spekulace odmítá. Stížnosti auditorů jsou podle něj účelově zaměřené a jakékoliv závěry jsou nesmyslné a neadekvátní. "Ředitel nemocnice nemůže kontrolorům předat něco, co není v majetku nemocnice. My máme v majetku smlouvy a vztahy mezi nemocnicí a dceřinými společnostmi, ne už dál mezi dcerami a s nimi spolupracujícími obchodními společnostmi," uvedl Šetlík.
Vedení nemocnice podle něj předalo auditorům okolo 130 tisíc stran dokumentů a po celou dobu spolupracovalo.
Advokát Kotrba nechce stanovisko komentovat. "S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti vám v této věci bohužel nemohu poskytnout žádné informace," uvedl.
Veronika Rodriguez