Filip chtěl citlivé informace z kauzy ŘSD

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 3. 2014 19:16
Šéf KSČM se interpelací snažil dostat k údajům z policejního spisu. Státní zástupci měli podezření, že je chce pro svého kolegu-advokáta.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Vojtěch Filip poslal loni v květnu na ministerstvo spravedlnosti krátký, jednostránkový dopis. Předseda KSČM se v něm stručně ptá na vyšetřování exmanažerů Ředitelství silnic a dálnic obviněných z více než čtvrtmiliardového tunelu. Mimo jiné se zajímal o to, jak státní zástupci vyřešili prozrazení skutečného jména klíčové svědkyně.

Kdyby komunistický poslanec dostal odpověď na své otázky, měl by ve skutečnosti v rukou velmi citlivé informace z policejního spisu.

HN zjistily, že státní zástupci mu odmítli odpovědět, měli totiž vážné podezření, že by od Filipa mohly informace doputovat ke spřátelenému advokátovi, hájícímu jednoho ze stíhaných aktérů. A ten tvrdí, že policie vyšetřování zmanipulovala.

Filip se přitom také ptal na sporné okolnosti, za kterých svědkyně popsala korupci bývalého šéfa ŘSD Petra Laušmana a jeho zástupce Michala Haly. Šéf KSČM popírá, že chtěl využít poslanecké právo na informace k vyzvídání. „Můj dotaz vždy směřoval k fungování systému, nikoli ve prospěch některé strany sporu,“ ujišťuje.

„Opili svědkyni? A co vy na to?“

Filip své otázky poslal jako oficiální poslaneckou interpelaci tehdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS). A to jen den poté, co advokáti obviněných v médiích napadli práci policistů.

Tady je nutné vysvětlení: jeden z vyšetřovatelů protikorupční policie založil do spisu dokument, že si utajovaná svědkyně, zaměstnankyně ŘSD, stěžovala na policejní nátlak, pod kterým vypovídala o úplatcích v podniku. A že ji – vyhládlou po mnohahodinovém výslechu – detektivové opili dvěma panáky tvrdého alkoholu, což by mohlo být považováno za vynucenou výpověď.

Advokátům, kteří dokument ve spisu objevili, tím také vyšetřovatel zároveň prozradil jméno chráněné svědkyně. Zpochybnit její výpověď by přitom bylo pro obhájce klíčové: i díky jejímu svědectví policisté před třemi lety zatkli Laušmana, Halu a další dva lidi. A obvinili je z machinací při pronajímání dálničních odpočívadel.

Filip se v interpelaci ptá, jak na obvinění z vynucené výpovědi státní zástupci reagovali a jak vyřešili odtajnění jména svědkyně.

Ale protože ministr spravedlnosti nesmí znát podrobnosti z vyšetřování, přeposlal Blažek dopis vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. „Byl jsem jen pošťák. Kdyby to byla věc, kterou v úřadu někdo ví, tak odpovím. Ale tyhle věci jsem předával dál,“ vzpomíná.

Stěžoval si u něj detektiv

V úřadu u Bradáčové si však podle informací HN všimli zdánlivé maličkosti: advokát Jan Schramhauser, v kauze zastupující stíhaného podnikatele Jiřího Neužila, jehož firma dostala odpočívadla do pronájmu, dříve pracoval jako koncipient ve Filipově kanceláři. „Kauza se vyšetřuje a já jsem vázaný mlčenlivostí,“ říká Jan Schramhauser.

Odpovědi na Filipovy dotazy by pro něj byly cenné – věděl by, jestli žalobci uznali chybu policistů, a dostal by tak „munici“ pro další postup. „Bohužel opravdu nemůžu odpovídat. Kdyžtak se obraťte na vyšetřovatele nebo na státní zástupce,“ opakuje Schramhauser. Vrchní státní zástupkyně Bradáčová ale jen potvrzuje, že Filip údaje nedostal: „Byly ze spisu, a tudíž neveřejné.“

Filip říká, že se o problémech s vyšetřováním dozvěděl na kontrolním výboru sněmovny. A obrátil se na něj i vyšetřovatel Rostislav Kotrč, jenž stížnost utajované svědkyně zanesl do spisu.

Kotrče, který je zároveň farářem husitské církve, po tomto pochybení od protikorupčního útvaru vyhodili a stíhá ho i inspekce bezpečnostních sborů. Inspektoři navíc prověřují, jestli to všechno Kotrč udělal omylem, nebo úmyslně.

Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

Další zprávy