Do hry se vrací návrh zrušit energetické inspektory

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 11. 2013 13:49
Návrh vychází z toho, že Státní energetická inspekce je jako samostatný orgán nadbytečná a její činnost jsou schopny zastat Energetický regulační úřad a Česká obchodní inspekce.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Do hry se vrací citlivá energetická karta, kterou ze stolu smetly pád Nečasova kabinetu a následné sněmovní bezvládí. Ministerstvo průmyslu a obchodu připomnělo, že ve Státní energetické inspekci (SEI) sedí několik desítek zaměstnanců, které stát možná platí zbytečně.

Náměstek ministra Pavel Šolc deníku Insider řekl, že návrh zrušit SEI je opět aktuální. Návrh vychází z toho, že Státní energetická inspekce je jako samostatný orgán nadbytečná a její činnost jsou schopny zastat Energetický regulační úřad a Česká obchodní inspekce.

Část z celkového počtu asi 120 zaměstnanců inspekce má přejít na ERÚ, část pak na ČOI. Někteří ale přijdou o práci úplně.

"Cílem transformace je vyšší efektivnost a odstranění překryvu," potvrzuje Šolc.

„Stávalo se například to, že jsme si každý mysleli, že se určitou činností zabývá ten druhý. Nakonec se ukázalo, že se jí nezabývá nikdo," vysvětluje důvody pro zrušení úřadu mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

O přenesení veškerých pravomocí Státní energetické inspekce na zmíněné úřady usiloval resort už za vlády premiéra Petra Nečase. "Je to úkol vlády z jara letošního roku. Příprava změny se od června rozvolnila, neboť je k tomu potřeba změna tří zákonů a k tomu funkční Sněmovna," dodává Šolc. Podle něj by mohlo k transformaci dojít do konce příštího roku.

V inspekci pochopitelně nevyvolává postoj ministerstva žádné nadšení. "Nedokážu si představit, že by se mohla transformace, vzhledem k nutnosti několika legislativních změn, do konce příštího roku skutečně podařit," reaguje Petr Holoubek, pověřený řízením Státní energetické inspekce.

Přestože MPO s pádem vlády nestihlo celkovou transformaci prosadit, některé kompetence na ERÚ přešly již v roce 2011. Úřad získal například kontrolu nad cenami v teplárenství nebo cenami z obnovitelných zdrojů.

Státní energetická inspekce má v současné době na starosti dohled nad dodržováním zákonů o hospodaření energií a o podporovaných zdrojích energie. Kromě prověrek souvisejících s těmito dvěma zákony inspekce kontroluje například energetické audity, štítkování spotřebičů nebo plnění požadavků na ekodesign výrobků spojených s výrobou elektřiny.

Kateřina Vokurková

 

Právě se děje

Další zprávy