Praha (od naší spolupracovnice) – Všechny politické síly na Ukrajině by se měly vzdát ambicí a ultimát v zájmu uzavření asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií, které se chystá na konec listopadu. V tomto úsilí by měly také podpořit prezidenta Viktora Janukovyče. Myslí si to bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který již tři roky žije v Česku jako politický uprchlík.
Ministra, který působil ve vládě Julije Tymošenkové, Ukrajina vyšetřovala kvůli zneužívání pravomocí. Ukrajinské úřady činné v trestním řízení ale jeho případ nedávno odložily.
Danylyšynovi už do Prahy přišly dokumenty, jež potvrzují, že jeho stíhání bylo zastaveno pro nedostatek důkazů.
Do vlasti se ukrajinský politik zatím nevrací, v Česku pracuje na vytvoření nové politické struktury. Nevylučuje ani svou případnou účast v prezidentských volbách. Deníku Insider poskytl rozhovor.
„Janukovyč může vstoupit do dějin“
Bohdan Danylyšyn věří, že současné ukrajinské vedení může, navzdory své pověsti, zajistit proevropský rozvoj Ukrajiny.
„Na rozdíl od svých předchůdců (Janukovyč) může vstoupit do dějin, jako prezident, který upevní postavení Ukrajiny v Evropě. Takový osud je z politického hlediska daleko výhodnější než osud člověka, který by vrátil Ukrajinu do SSSR,“ řekl Danylyšyn deníku Insider.
Podle něj „celé Ukrajině může prospět, pokud dohodu o asociaci podepíše právě Janukovyč“. „Jsou za ním voliči z jihu a východu Ukrajiny. Jsou to voliči, kteří se tradičně orientují na Východ. Mohlo by to Ukrajinu sjednotit a zmírnit důsledky, jež by přinesla dohoda podepsaná prozápadně orientovaným prezidentem,“ míní.
Podle Danylyšyna by také evropské politické struktury měly ukrajinskému vedení pomoct. Zatím však podpis dohody naráží na vyřešení problémů kolem zdravotního stavu expremiérky Julije Tymošenkové, která byla odsouzena k sedmiletému trestu za údajné zneužívání pravomocí. „Jsem proti tomu, aby osud národa závisel na rozhodnutí o konkrétní osobě, ať už je to spojeno s kýmkoli,“ řekl.
Schované ambice
„Možná to zní tvrdě, ale osud země je důležitější než osud jednotlivého člověka. Jde o budoucnost země se 46 miliony obyvatel,“ tvrdí Bohdan Danylyšyn. Zdůraznil, že Ukrajina má nyní jedinečnou historickou šanci a nesmí ji promarnit. „Musíme bezpodmínečně podepsat dohodu o asociaci, ať už určité podmínky budou splněny, či nikoli.“
Ústavní překážky pro podpis dohody na ukrajinské straně už nejsou. „Za politická rozhodnutí by lidé měli mít politickou odpovědnost. Je dobře, že byl schválen nový trestní zákoník, mění se justiční systém i zákon o státním zastupitelství,“ poznamenal.
I když se na Danylyšynovu hlavu snáší kritika, že na spolupráci s vládnoucím režimem kývl kvůli své „rehabilitaci“, on sám něco takového odmítá. Své ambice prý „schoval hodně hluboko“. „Asociace s EU je nejdůležitější úkol. Je mi lhostejné, když někdo říká, že spolupracuji s (ukrajinským) vedením a že je už nekritizuji tak tvrdě,“ uvedl.
Postsovětský syndrom
Podle Danylyšyna by Ukrajina měla překonat „postsovětský syndrom“ a vydat se vlastní cestou. Proto vytváří politickou sílu, která se zaměří na přípravu nové generace „evropsky smýšlejících“ politiků. Ti dosavadní jsou „přežitkem postsovětského typu“, tvrdí.
„Není důležité, jak se ta síla bude jmenovat – strana, občanské hnutí, nebo něco jiného. Potřebujeme novou ‚politickou elitu‘, která by nedělala byznys prostřednictvím státní moci,“ vysvětlil.
Podle něj stále hrozí, že změna vládnoucích sil bude znamenat pouze výměnu oligarchických klanů. Současné strany, kterých je asi 150, jsou „modifikací stalinistického typu“, míní. „V čele je lídr, na jehož rozhodnutí závisí osud země,“ uvedl. Sám chce budovat sílu, jejíž členy by spojila myšlenka „evropské Ukrajiny“.
Křivda? Ne
V Praze teď Bohdan Danylyšyn vede nově vzniklý Evropský institut politických a ekonomických studií, který má působit jako poradní orgán pro realizaci dohod Ukrajiny s Evropskou unií. „Ve vědecké radě budou bývalí politici, ministři hospodářství i financí evropských zemí. Bude doporučovat ekonomickým strukturám Evropské unie kroky týkající se Ukrajiny,“ vysvětlil.
Ukrajinská evropská perspektiva, kterou založil krátce po získání azylu, podle něj už dosáhla svých cílů. „Otevírali jsme Evropu Ukrajině a přibližovali Ukrajinu k Evropě,“ připomněl v rozhovoru pro Insider.
Kvůli svému nucenému pobytu v zahraničí politik nikoho neobviňuje a necítí se prý ani ukřivděný. „Věřil jsem ve spravedlnost a doufal, že přijde doba, kdy zvítězí,“ říká.
Připouští, že z morálního a psychologického hlediska šlo o těžké období. V Česku seděl dokonce ve vězení, než získal azyl. „Měl jsem někdy pocit, že mě všude hledají, že za každým sloupem je policista, který mě bude usměrňovat,“ vzpomíná.
Nyní má prý opět respekt politických partnerů i vědeckých kolegů. „V Česku jsem host. Uvědomuji si, že tady neudělám vědeckou či politickou kariéru. Pochopil jsem ale, že je možné také z ciziny pomáhat své zemi.“
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ