Inside Sport - Když hráči opouštějí ledovou plochu haly Globen i Hartwall arénu ve Stockholmu a Helsinkách, musí projít po gumovém koberci špalírem novinářů za ohrádkou. Říká se tomu mix-zóna, a i když se vám zrovna hra nedařila a vy nemáte chuť říkat do kamery to své „Tak určitě“, nemáte šanci uniknout.
Novinář Risto Pakarinen si ale na oficiálním blogu mistrovství světa v Helsinkách a Stockholmu při pobytu v mix-zóně všiml jiného detailu. Zaujalo ho, jak si hráči během hry kryjí obličej.
Žádný z týmů nemá na soupisce juniora, takže hokejistu s mřížkou na šampionátu nepotkáte. Ale je tu jiná věková skupina – důchodci. Lídrem je vůbec nejstarší hokejista na turnaji Petr Nedvěd.
Podle pravidel IIHF mohou hokejisté, kteří se narodili v roce 1974 a dříve, nastupovat k zápasům jen v helmě. Žádné plexisklové štítky, prostě nic.
Kromě Petra Nedvěda (1971) to jsou ještě Daniel Alfredsson (1972), bijec z Víťaze Čechov Alexej Trošinski (1973), Lotyš Rodrigo Lavins (1974) a pak dva brankáři, u kterých o ochranném plexiskle nemá cenu mluvit, protože by to byli sebevrazi, kdyby si do branky stoupli v něčem jiném než v gólmanské výstroji. A navíc jeden z nich, Andrej Mezin (1974), už bez rozloučení ze šampionátu zmizel.
Ze skupiny hokejových penzistů využívá právo nastupovat bez ochrany jen Trošinski (na snímku). Nabízí se vysvětlení, že vzhledem k pověsti týmu, jehož barvy hájí v KHL (Čechov se popere skoro pokaždé, když hraje), je to prostě praktické rozhodnutí. Ale vysvětlení je prozaičtější – jde o zvyk.
Vzpomínáte si, jak nerad se své původní helmy vzdával Jaromír Jágr, když se měnila pravidla. Trošinski je na tom podobně.