Zahraničí – Přesně před rokem řešil maturant Cyril Čuda dilema. Do schránky mu přišly dopisy oznamující, že se dostal na všechny vysoké školy, o které usiloval – v Anglii, Česku, USA i ve Spojených arabských emirátech.
Jako jeden z prvních českých studentů se nakonec rozhodl pro univerzitu v Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů. „Můžu tak získat kontakty všude po světě. Na základě potřeby a studijních výsledků tu dostávám také stipendium,“ uvádí Čuda některé z důvodů, proč se rozhodl studovat ekonomii a matematiku na New York University v Abú Zabí. Spolu s ním na škole studují ještě dva Češi.
Podobně jako oni se čím dál víc maturantů přestává rozhlížet pouze po nabídce českých vysokých škol. A vedle tradičních zahraničních destinací českých studentů, jakými jsou univerzity ve Velké Británii nebo Spojených státech, teď českým univerzitám roste další konkurence i na Blízkém východě.
Své vzdělávací know-how sem totiž vyvážejí prestižní světové univerzity, navíc často nabízejí lepší podmínky než ve svých „domovských“ lokacích. Kromě New York University už v Abú Zabí otevřela svou pobočku i pařížská Sorbonna. A v nedalekém Kataru lze získat „západní titul“ na Georgetown University.
Univerzitní headhunteři
Cílem univerzit v arabských zemích je vybudovat na východě špičková vzdělávací centra a přitáhnout mozky z rostoucích regionů. „Značka západní univerzity funguje jako magnet a záruka kvality. Navíc většina zdejších univerzit vyučuje v arabštině,“ vysvětluje Čuda.
Studenty jako on oslovují univerzity v arabských zemích prostřednictvím svých „headhunterů“. I Čudu k zaslání přihlášky do Abú Zabí motivovala přednáška jedné „lovkyně studentů“ Andrei Vagi, která emirátskou pobočku americké univerzity prezentovala studentům Gymnázia Jana Keplera v Praze. Bez ní by o existenci univerzity ve Spojených arabských emirátech neměl ani tušení.
Ne náhodou si headhunteři z Abú Zabí vybrali právě Gymnázium Jana Keplera. To totiž platí za jedno z nejlepších gymnázií v Česku. Na tamní univerzitu se loni dostal i absolvent International School of Prague (ISP), která se nachází v pražských Nebušicích a vyučuje studenty ze 60 zemí světa. „Byl to výborný student a univerzitu si zvolil i proto, že je poměrně štědrá v udělování prospěchových stipendií,“ uvádí Andrea Koudelková, která má na ISP na starost oblast rozvoje školy.
Studenty si pečlivě vybírají. Například New York University v Abú Zabí loni z 5858 uchazečů přijala jen necelé dvě stovky studentů.
„Provozovat dobrou školu je velmi lukrativní byznys, ale trvá poměrně dlouho, než dosáhne nějakého věhlasu. Začínající univerzity se proto hodně soustředí na nábor studentů, aby vybraly ty nejlepší a zvýšily tak svoji hodnotu,“ vysvětluje ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.
Menší třídy, více profesorů
Pobočka New York University funguje v Abú Zabí teprve čtyři roky, ale díky své domovské univerzitě v USA s dvousetletou tradicí může do místních přednáškových sálů přilákat učit i držitele Nobelových cen.
„Americká New York University i její pobočka v Abú Zabí mají společnou přihlášku ke studiu. Přijali mě na obě školy, ale podmínky pro studium jsou nesrovnatelné – tady máme malé třídy, profesoři jsou k dispozici téměř kdykoliv. A od příštího roku například dostaneme neskutečný nový kampus,“ vyjmenovává výhody Čuda, který se pro zdejší školu rozhodl po víkendovém přijímacím pohovoru v emirátech.
O tom, že se rozhodl správně, ho tam přesvědčili první absolventi školy, kteří na studium v Abú Zabí navázali v Oxfordu či našli uplatnění v globálních poradenských společnostech.
Julie Daňková