Za kulisy událostí - V neděli se definitivně rozhodne, zda Francouzi z Elysejského paláce vyprovodí hybatele evropské politiky Nicolase Sarkozyho, Čechy však celá věc zajímá i kvůli Temelínu.
O jeho dostavbu se uchází francouzská společnost Areva a ta měla v Česku velkou politickou podporu Sarkozyho jako jednoznačného přívržence jádra. Hollande je jako levicový politik v této otázce skeptičtější.
Deník Insider zjistil, že čeští představitelé se z toho důvodu zajímají o případnou změnu postoje Francie k jádru, pokud by favorizovaný Hollande zvítězil. Přímo v Praze pak mají velmi užitečnou spojku, protože francouzský velvyslanec Pierre Lévy má kontakty přímo do centra Hollandova štábu.
Jak je tato spojka blízká?
Šéfem Hollandovy kampaně je shodou okolností muž jménem Pierre Moscovici, který byl v letech 1997 až 2002 francouzským ministrem pro evropské záležitosti ve vládě Lionela Jospina. V tomto úřadě se jeho kariéra výrazně protnula s velvyslancem Lévym, protože nynější ambasador v Praze byl tehdy po celou dobu funkčního období zástupcem ředitele Moscoviciho kabinetu, tedy jedním z jeho nejbližších spolupracovníků.
Francouzská ambasáda Insideru vzkázala, že v zájmu zachování diplomatické neutrality se k záležitostem týkajícím se prezidentských voleb nebude vyjadřovat. Nicméně je zjevné, že je to právě jádro a stamiliardový tendr na dostavbu Temelína, co v posledních letech narovnalo česko-francouzské vztahy, které v době českého předsednictví Evropské unii rozkolísaly euroskeptické postoje Prahy.
Premiér Petr Nečas se od té doby stal častým hostem v Paříži a zároveň se česko-francouzské vztahy tuží v „projaderném klubu“ v rámci EU, kterou téma atomu po havárii ve Fukušimě rozděluje.
Teď je tu ale Francois Hollande, který už během kampaně například oznámil, že v případě zvolení sníží do roku 2025 podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny ze 78 procent na 50.
Areva si přesto žádné dopady případné změny v Elysejském paláci na temelínský tendr nepřipouští. Její ředitel pro rozvoj regionálního obchodu ve střední a východní Evropě Thomas Epron deníku Insider řekl, že o politickou podporu z nejvyšších francouzských míst by jeho firma nepřišla, i když bude Hollande zvolen.
„Mluvím za průmysl, tudíž bývám opatrný v politických vyjádřeních. Ale co vím o postoji k jádru ve Francii, neplánuje se dramatická změna v energetickém sektoru ani v tom jaderném,“ uvedl Epron.
„Česko a Francie jsou velmi blízcí partneři v oblasti jaderné energetiky v evropském kontextu. A to je dnes dané a nezpochybnitelné,“ dodal.