Byl to standardní box pro úplatek: Malbec, ročník 2011

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 5. 2012 13:50
Praxe úplatků "na dřevo“ není ani ve světě složitých kyperských trustů a tajných kont ve Švýcarsku žádnou výjimkou.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Jakkoli to zní neuvěřitelně, některé kriminální metody přetrvají věky.

David Rath je sice považován za naprostého amatéra, když převzal v hotovosti sedm milionů korun později policií označených za úplatek. Jenže praxe úplatků "na dřevo“ není ve skutečnosti ani ve světě složitých kyperských trustů a tajných kont ve Švýcarsku žádnou výjimkou.

Policisté i lidé, kteří se pohybují na pomezí byznysu a politiky, překvapivě Insideru potvrdili jedno: jakmile jde o úplatky v jednotkách milionů, jsou často předávány právě v hotovosti.

"Děje se to skutečně velmi často. Důvod je jasný: je to v podstatě nedohledatelné, a tím i bezpečné. Praxe ale ukazuje, že to je tak do těch deseti milionů. Když je to víc, přichází problém, co s penězi dál," říká bývalý kriminalista Hynek Vlas, který se bezpečnostní problematice věnuje i v civilu.

Jeho zkušenosti potvrzují i údaje analytiků ministerstva financí. Zaměřují se sice při odhalování případů praní špinavých peněz hlavně na transfery peněz na kontech, i oni ale v souvislosti se zločiny evidují hotovostní operace.

Příklad?

Třeba kauza předražené půlmiliardové zakázky ProMoPro, v níž analytici vypátrali několik hotovostních výběrů z bank, kam chodily peníze ze zakázku, kterou policie prověřuje jako předraženou. A vždy šlo o miliony... U koho přesně nakonec skončily, to policie nedopátrala.

Úplatky vysázené na dřevo mají totiž jediný slabý moment. Tím je okamžik předání. Jinak jsou ale na rozdíl od přesunů peněz na kontě zpětně nevystopovatelné.

Většinou se  totiž „lahve“ předávají přímo na veřejnosti.

Většinou se totiž předávají přímo na veřejnosti.

Svědek, který patří do šedé zóny politiky a sám byl podle vlastních slov takových transakcí účasten, Insideru prozradil, že k takto na první pohled riskantnímu kroku se využívají právě láhve od alkoholu.

„Jde o flašky whisky nebo vína. Zabalené v originální krabici je můžete předat v plné restauraci a nepůsobí to divně. Lidé si přece dávají dárky,“ popsal praxi zmíněný aktér takových transakcí.

Z jeho slov pak vyplývá, že tento způsob předání preferují podnikatelé inklinující k pravici. Naopak ti, kteří jsou v kontaktu s levicí, postupují tradiční metodou v soukromí, beze svědků, bez otisků prstů.

Test na závěr: Jaké víno mělo být původně v krabici pro dr. Ratha?

Podle informací Insideru to byl Malbec, ročník 2011. Takovou přelepkou byl totiž opatřen kartonový box, v němž policie našla bankovky.

 

Právě se děje

Další zprávy