Objev dne - Nebýt jednoho grafu, mohl být Jan Komárek prvním státním manažerem odsouzeným za mimořádně nevýhodný obchod. V případě bývalého šéfa Správy železniční dopravní cesty předražený přesně o 439 milionů korun.
Komárka včera soud pravomocně osvobodil z obžaloby, že odsouhlasil nákup elektřiny v době, kdy ceny kvůli krizi spadly. Ve smlouvě ale byly ceny vyšší, předkrizové. Komárkovi především nikdo nedokázal, že při podepisování kontraktu o poklesu cen věděl – příslušný graf, který vypracovali jeho podřízení, se k němu nikdy nedostal. „Pokud by ho viděl, bylo by rozhodnutí soudu odlišné,“ upozornil soudce Luboš Vlasák.
Komárkovi pomohla i zjevná chyba v zákoně o Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) i ve vnitřních předpisech: nic ředitel nepřikazuje, aby s majetkem státní organizace hospodařil zodpovědně.
„Jsem manažer, ne energetik“
Šedesátiletý Komárek podle soudce skutečně podepsal nevýhodný obchod. SŽDC – důležitý podnik, který se stará o české koleje a technický provoz – tehdy elektřinu nakupovala pro ostatní dopravce. Tedy: za Komárkovy ceny by pak elektřinu nakupovaly i České dráhy a ČD Cargo, které ovšem takhle drahý proud odmítly – a obchod se tedy nakonec neuskutečnil. „Pan obžalovaný byl něco jako Zeus. Koupil elektřinu a ostatní ji od něj museli odebrat třeba i za nesmyslné ceny. Jiné státní společnosti by tak krvácely,“ popsal soudce Vlasák.
Nic ovšem nesvědčilo, že to Komárek udělal úmyslně. A protože trestný čin porušování povinností při správě majetku je možné spáchat jen úmyslně, a nikoli z nedbalosti, Komárek odešel bez trestu. „Byl jsem manažer, ne odborník na energetiku,“ bránil se Komárek už od začátku policejního stíhání, které začalo v roce 2009. Na konci předchozího roku nejdřív SŽDC vybrala vítěze výběrového řízení a měsíc nato s ním Komárek uzavřel smlouvu. Jenže v tomhle mezidobí se naplno projevila ekonomická krize a ceny se propadly, což Komárek podle obžaloby ignoroval. „Věděl, že cena neodpovídá tržním cenám,“ prohlásil státní zástupce Tomáš Černý, podle kterého se ceny snížily o třicet procent. Znalci však nakonec u soudu napočítali jen desetiprocentní pokles. I podle soudce Vlasáka si ovšem měl Komárek aktuální ceny elektřiny zjistit, ředitel místo toho spoléhal na doporučení podřízených.
Důležitý byl přitom graf s vývojem cen, který pracovníci SŽDC nakreslili. Žalobce Černý tvrdil, že ho Komárek musel před podpisem vidět. U soudu ale svědci potvrdili, že vznikl až tři čtvrtě roku po uzavření smlouvy.
Soud: Hrůza, neměl povinnosti
Soudce Vlasák navíc zjistil, že Komárka nic nenutilo, aby SŽDC řídil „s péčí řádného hospodáře“. Do zvláštního zákona o správě železnic tuhle pasáž poslanci před lety nedali, o konkrétních povinnostech nemluvila ani Komárkova manažerská smlouva. A interní předpisy si s nimi vystačily na pouhých šesti řádcích. „S hrůzou konstatujeme, že v tom případě by si ředitel mohl dělat, co chce, a nebyl by za nic zodpovědný,“ kritizoval Vlasák.
Už vyšetřující detektivy ostatně zarazilo, že Komárek chtěl proud nakoupit na tři roky dopředu. A soudce včera potvrdil, že to nemělo žádný smysl. Policisté dokonce i prověřovali, jestli Komárek něco z obchodu skrytě neměl. Na nic podezřelého nenarazili.
Vojtěch Blažek