Objev dne - I když Česká republika nedostane z evropských fondů ani korunu, pokud důkladně nezmění systém, kterým bruselské peníze rozděluje, z ministerstva pro místní rozvoj odešla do Bruselu „uklidňující“ odpověď.
Z dokumentu s názvem Harmonogram plynulé realizace (Roadmap to smooth implementation) vyplývá, že úřad ministra Kamila Jankovského ve spolupráci s ministerstvem financí navrhuje Bruselu pouze kosmetická řešení, která konzervují současný stav.
Neprůhlednost a neschopnost
Dokument odpovídá se značným zpožděním na výtky, které poslal už v červenci eurokomisař pro regionální politiku Hahn premiéru Petru Nečasovi.
Odpověď obdrželi už v únoru podřízení bruselští úředníci Aurelio Cecilio a Aderito Pinto. Na nejvyšší úrovni projednají dokument Nečas s Hahnem ve čtvrtek. Hahn přitom přednese připomínky, které zatím odmítá zveřejnit.
Komise upozornila v červencovém dopise na pět základních chyb tuzemského systému na rozdělování evropských dotací. Vadily jí neprůhledné veřejné zakázky, velký vliv politiků na rozdělování, špatná práce auditu, nízká kvalita úředníků a neschopnost zasáhnout při špatném čerpání.
Češi navrhli řešení na celkem osmnácti stranách.
Od dubna jen průhledné soutěže
Evropská komise doslova kritizuje „chyby ve veřejných zakázkách“.
Jankovského úředníci odpovídají, že neprůhledné soutěže budou minulostí už od dubna, kdy začne platit novela zákona o veřejných zakázkách. Hlavními změnami mají být snížení hranice pro zjednodušená řízení na milion korun, povinnost zrušit soutěž, kam se přihlásí pouze jediný zájemce, a zákaz používat diskriminující kvalifikační podmínky.
Na druhém místě si komise stěžuje, že politici mohou snadno blokovat účinnou kontrolu evropských peněz, které sami rozdělují. Ministerská oddělení veřejného auditu totiž přímo podléhají ministrům, kteří mohou kdykoli odvolat jejich ředitele.
Jankovského ministerstvo oponuje, že problém neexistuje už od roku 2008. Ochranu šéfům auditních oddělení prý zaručuje nařízení, podle kterého musí ministr jejich vyhazov předem oznámit ministrovi financí. V říjnu 2010 ovšem ani Kalouskova přímluva nepomohla vrchnímu auditorovi ministra školství Josefa Dobeše.
Češi navíc navrhují, že letos v květnu rozdělí ministerské vnitřní audity na dvě oddělení. Jednu, „evropskou“ část bude metodicky řídit šéf auditního orgánu na ministerstvu financí Jiří Štrasser, kterému si budou moci ministerští auditoři postěžovat na případný nátlak svých šéfů. Od roku 2014 pak nebudou smět ministři odvolávat šéfy svých auditů bez souhlasu Štrassera či jeho nástupce.
Vaše informace zastaraly
Špatně ovšem pracuje také auditní orgán, který má na starost supervizi ministerských auditů už dnes. Podle Bruselu nedělá namátkové kontroly jednotlivých evropských projektů, které by zjistily, jak přísné či benevolentní jsou audity na jednotlivých ministerstvech. Projekty odeslané z ministerstev k proplacení přeposílají Kalouskovi úředníci automaticky do Bruselu.
Jankovského experti ve své „roadmap“ tvrdí, že se poměry od loňského léta významně změnily k lepšímu, jak prý svědčí manuál supervizí pro auditní orgán z loňského listopadu.
Prakticky vyřešena je také stížnost na neustálou výměnu úředníků odpovědných za evropské dotace za nekvalifikované nováčky. Češi připouštějí, že po volbách v roce 2010 se skutečně hodně propouštělo. „Ve druhém a třetím čtvrtletí ovšem výměna personálu poklesla na úroveň před volbami,“ upozorňují v dopise Evropské komisi.
Vláda navíc projednává věcný záměr zákona o státních úřednících, který bude jejich místa chránit před svévolí politiků. Platit by mohl už od roku 2014.
Zneužité a znovu využité
Komisi také vadilo, že úředníci nebyli schopni zasahovat proti očividně korupčním zakázkám. Ukázalo se to třeba v případu Krajská zdravotní, kdy neprůhlednou zakázku na nákup zdravotních přístrojů bezvýsledně řeší už třetím rokem.
I v tomto případě se schopnosti českých úřadů průběžně zlepšují, tvrdí Jankovského lidé. „Dostatečně spolehlivý a efektivní systém na řešení chybných projektů zaručuje, že zneužité peníze z národních i evropských fondů budou opět využity odpovídajícím způsobem,“ stojí v české odpovědi.
Ministerstva přitom mohou využít pomoc politicky nezávislých institucí, jakými jsou finanční úřady a antimonopolní úřad.