Zahraničí – Oficiálně má jen dva staré automobily Volha, terénní Ladu, garáž, byt a malý pozemek. Přesto žije v luxusních palácích a je jedním z nejbohatších světových politiků. Majetek Vladimira Putina je odhadován na 40 miliard dolarů. Kde ho má a jak k němu přišel, se teď stává stále důležitější otázkou.
Na své jmění je totiž Putin citlivý. Obává se, že by mu ho Západ mohl zmrazit. USA a Evropa toho chtějí využít pro to, aby Rusko nezasahovalo do ukrajinských voleb, které se konají tuto neděli. Hledání Putinova majetku proto vrcholí.
Zda Západ míří na správné společnosti, zajímá i novináře, a objevují se tak informace o akciích firem, které má Putin vlastnit. Navíc tento týden reportéři agentury Reuters zjistili, jak bylo financováno Putinovo obří sídlo u Černého moře: z předražených zakázek pro ruské nemocnice.
Vila z rentgenů
Jde o stavbu ve stylu italské renesanční vily s vlastní přistávací plochou, letním divadlem a podzemními chodbami na břehu Černého moře u města Gelendžik. Slavily se zde třeba Putinovy 55. narozeniny. Podle ruského opozičního politika Borise Němcova je to jeden z dvaceti podobných objektů.
Ale také zatím jediný případ, kdy je skutečně dobře zdokumentován původ Putinova majetku obvykle ležícího ve spletenci neprůhledných společností.
Stavba byla financována z prostředků na vybavení, například rentgenů a lékařských scannerů, které nakupovala ruská státní agentura Technointorg pro nemocnice, jejichž stavbu schválil Putin, uvádí agentura Reuters. A dodala i některé písemné důkazy.
Šlo hlavně o přístroje německé firmy Siemens. Od ní je kupovala další společnost, přeprodávala je další a ta je pak prodala ruskému státu za nadsazené ceny. Přes řetězec různých firem pak šel rozdíl mezi původní a nadsazenou cenou na konto, ke kterému měl přístup architekt stavící v Gelendžiku.
Podobné schéma objevili zpravodajové z Reuters u dalších zdravotnických projektů. Jen tentokrát končila ve společnosti pravděpodobně ovládané Putinem přímo hotovost. Další reportáže o Putinově majetku agentura Reuters připravuje.
Ruský prezident vlastnictví vily u Černého moře popřel. Plány stavby v Gelendžiku ale schvaloval Putinův aparát a hlídá ji ochranka určená jen pro nejvyšší státní představitele. Oficiálně byla majitelem usedlosti firma Rirus, kterou vlastní společnost s anonymními majiteli registrovaná na Kypru.
Ztracené peníze Gazpromu
Většinu majetku má ale Putin zřejmě jinde. Podle Spojených států má například přístup k fondům švýcarské firmy Gunvor, jednoho z největších obchodníků s komoditami na světě. Na Gunvor uvalily po ruském obsazení Krymu USA sankce právě z tohoto důvodu.
List New York Times navíc nedávno zveřejnil zprávu americké tajné služby CIA, podle které Putin navíc kontroluje část ropné společnosti Surgutněftěgaz a má podíl i v obřím ruském plynárenském podniku Gazprom. Potvrzuje to i Stanislav Bělkovskij, ruský politický analytik, který měl kdysi blízko ke Kremlu a Putinovi.
O tom, že část peněz z dceřiných společností Gazpromu v zahraničí šla někam do Kremlu, se spekuluje už od Putinova prvního prezidentského období. Podle analytika Bělkovského může mít Putinův majetek v jednotlivých firmách celkovou hodnotu okolo 70 miliard dolarů.
Marek Hudema