Berlusconi je klidný. Když ho odsoudí, bude pro velkou část Italů mučedníkem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 7. 2013 13:48
Itálie napjatě očekává definitivní rozsudek nad Silviem Berlusconim. Bude znamenat jeho konec v politice? A na kolik let půjde do vězení? Čtěte rozhovor s italským expertem.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Itálie je napjatá. Římský nejvyšší soud v nejbližších hodinách rozhodne o tom, zda bývalý premiér a těžká váha italské politiky Silvio Berlusconi bude poprvé pravomocně odsouzen.

Pokud potvrdí předchozí rozsudky, Berlusconi dostane čtyřletý trest vězení za daňové úniky, kterých se měl dopustit nelegálním nákupem vysílacích práv pro své mediální impérium Mediaset. Reálně mu však hrozí díky amnestii jen roční vězení.

Ve hře je ale ještě něco navíc. Italská ekonomika je ve velmi špatném stavu a odsouzení expremiéra může vést k pádu vlády široké koalice, která po měsících nejistoty a tahanic vznikla v dubnu. Spojily se v ní Berlusconiho pravicová formace Lid svobody a středolevý těsný vítěz voleb Demokratická strana.

Pád kabinetu by vrátil Itálii k chaosu a oddálil by ekonomické reformy, které země potřebuje ke snížení dluhu a ukončení nejdelší poválečné hospodářské recese.

Insider oslovil italského novináře a politologa Andrease Pieralliho, který momentálně žije v Praze, a italskou politickou scénu detailně sleduje.

Insider: Lze nějak odhadnout, jak se Berlusconi a jeho strana Lid svobody zachovají? Hrozí reálně pád vlády velké koalice, další politická krize a další předčasné volby?

Je to velmi těžké odhadnout. Berlusconi sám řekl, že společnou vládu Lidu svobody a Demokratické strany bude podporovat. Že si nepřeje její zánik. Protože on ví, že tato společná vláda se středolevou stranou představuje pro něj jedinou možnost, jak se ještě zachránit nějakým zákonem nebo nějakým legislativním prostředkem, který by ten rozsudek zrušil nebo zmírnil.

Takže Berlusconi pro pád vlády myslím nebude. Otázka ale je, co udělá Demokratická strana. Zda budou dál ve vládě s pravomocně odsouzeným člověkem, anebo zda se rozhodnou, že takto už to dál nejde.

Insider: Takže se dá očekávat nějaký konflikt uvnitř Demokratické strany?

Myslím si, že tam může dojít k nějakému rozštěpení. Část bude zastávat názor, že ekonomická situace je vážná a musí se nějak vládnout dál. Druhá část asi dá přednost stanovisku, že s člověkem, jako je Berlusconi, nelze pracovat.

Zda to nakonec povede k pádu té koaliční vlády, to si netroufám odhadovat.

Insider: Dokážou si Italové vůbec představit, že by Berlusconi nastoupil do vězení? Zní to až neskutečně…

Do vězení téměř jistě nenastoupí. V roce 2006 prošel zákon, který snižuje některé tresty o tři roky, takže z těch čtyř let by mu zůstal jeden. A ještě k tomu si sám nechal v době, kdy byl premiérem, schválit zákon, který omezuje možnosti trestat vězením lidi starší sedmdesáti let (Berlusconimu je šestasedmdesát – pozn. red.).

Do vězení nepůjde, spíše jde o to, zda se potvrdí ten další trest, což je zákaz vykonávat veřejnou funkci.

Insider: Může tedy znamenat rozsudek pro Berlusconiho konec jeho dvacetileté politické kariéry, nebo je předčasné ho odepisovat, i pokud soud potvrdí zákaz vykonávání veřejné funkce?

I když to soud potvrdí, myslím si, že Berlusconi pořád bude mít šanci se vrátit. Je klidný, jak napsal jeden italský komentátor. Pokud ho neodsoudí, tak se potvrdí, že je nespravedlivě stíhán. V každém případě bude moci tu situaci pro sebe využít.

Pokud bude odsouzen, bude mučedníkem pro značnou část Itálie. Mnoho lidí nebere v potaz žádné důkazy, zda jsou přesvědčivé, nebo ne. Slyší na ten argument, že je politicky stíhán, a nestarají se o podstatu procesů. V tomto případě o daňové úniky.

Může se podle mne klidně stát, že se vrátí do politiky a bude znovu kandidovat. Samozřejmě, dostane-li zákaz vykonávat veřejné funkce, automaticky přijde o křeslo senátora. Nejdříve to mělo být na pět let, nakonec to bude možná jen na tři roky.

Insider: Hovoří se o tom, že pomalu připravuje jako svoji politickou nástupkyni nejstarší dceru Marinu (46 let), která už stojí v čele rodinného mediálního holdingu Fininvest.

Ano, tak tomu zřejmě je a potvrzuje to klanové pojetí politiky a ekonomiky v Itálii. Lidé se nevybírají podle schopností, ale podle rodinné příslušnosti. Domnívám se, že se to stane a že Berlusconiho opravdu dříve či později nahradí jeho dcera i v politice.

Insider: V čem vlastně spočívá podstata obvinění z daňových úniků, kterých se měl podle předchozích výroků soudů Berlusconi dopustit během nákupu vysílacích práv pro své mediální impérium Mediaset?

Vytvořil zhruba šedesát společností v daňových rájích a tyto společnosti kupovaly práva hlavně na americké filmy a seriály, které se pak vysílaly v Itálii. Fungovalo to tak, že tyto společnosti vysílací práva prodávaly a nakupovaly mezi sebou a u každého převodu se navyšovala jejich cena. Pořád to bylo v rámci Berlusconiho skupiny, takže tím pádem platil menší daně v Itálii a více peněz nechával ve svých firmách v daňových rájích.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy