Al-Káida plánovala repete masakru turistů na Bali

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 3. 2012 14:10
Počty zmařených velkých teroristických útoků už převažují nad těmi, kterým se zabránit nepodařilo.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Je to dobrá zpráva pro svět: Počty zmařených velkých teroristických útoků už převažují nad těmi, kterým se zabránit nepodařilo.

Speciální protiteroristická jednotka Densus-88 na indonéském ostrově Bali přepadla a postřílela pětici fanatiků, kteří chtěli zopakovat masakr turistů z roku 2002.

Tehdy 19. října výbuchy silných náloží v letovisku Kuta připravily o život 202 lidí. Většinou turistů, kteří trávili na Bali dovolenou.

Tři teroristy zabili policisté v levném hotelu v letovisku Sanuru, zbylé dva v největším balijském městě Denpasar. Zabavili zbraně, munici a výbušniny. Pětice patřila k hnutí Jemaah Islamiyah, které funguje, nebo spíš fungovalo jako odnož nebo filiálka Al-Káidy v jihovýchodní Asii.

V této souvislosti je třeba připomenout, že deset let starý masakr na Bali byl první akcí Al-Káidy zaměřenou na poměrně snadný a přitom účinný terč. Turisty. Záměr šokovat a zastrašit zde docházel naplnění.

Následovaly další útoky, které otřásly touhou západních turistů trávit dovolené v asijských či blízkovýchodních zemích a zároveň státům, kde se odehrály, působily ekonomické potíže.

Další útoky se odehrály v Tunisku, Egyptě, Turecku a Maroku.

Ale ubývá jich. Za posledních pět let se Al-Káidě či teroristům inspirovaným její ideologií podařilo turisty zasáhnout ve větší míře jen loni v kavárně v marocké Marrákeši, kde zemřelo sedmnáct lidí.

Je za tím několik faktorů.

Al-Káida i všechny její odnože utrpěly těžké ztráty, o silném hnutí lze nyní hovořit je na severu Afriky (hlavně v Mali, Nigeru a jižním Alžírsku), v Jemenu a Somálsku. To jsou ale vesměs země, kde Evropané nebo Američané své dovolené na mořských plážích netráví.

Mnohé země také během let, které uplynuly od prvních operací, výrazně "vypilovaly" boj proti teroristům. A pracují efektivněji než před nějakými sedmi deseti lety. Daří se jim lépe infiltrovat radikální organizace, lépe předvídat, monitorovat, více spolupracují navzájem. Indonéský zásah je toho příkladem.

Proto je možné, že v příštích letech uvidíme méně krvavých operací Al-Káidy a fanatických islamistů vůbec a naopak více menších útoků jednotlivců a případně i fanatiků z druhé strany.

Těch, kteří nemají rádi přistěhovalce a jinověrce, jakou jsou například Nor Breivik nebo patrně i pondělní střelec z francouzského Toulouse.

 

Právě se děje

Další zprávy