Agent BIS podezírá šéfy, že mu nechali špehovat kancelář

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2014 20:02
Důstojník ekonomického odboru kontrarozvědky údajně nalezl na svém stole důkaz, že mu někdo do kanceláře namontoval odposlechy. Případ souvisí s kauzou úniku záznamu z porady z loňského podzimu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Případ vyšetřování úniku nahrávky loňské porady Bezpečnostní informační služby, o němž ve středu informoval deník Insider, v sobě ukrýval ještě jednu zajímavou linku. Jeden z agentů, jenž odmítl splnit požadavek ředitele Jiřího Langa a podstoupit test na detektoru lži, tvrdí, že ho v rámci odvety nechalo nejvyšší vedení tajné služby špehovat.

Agent, jehož jméno redakce zná, ale rozhodla se ho nezveřejnit, totiž našel krátce po odmítnutí vyšetření na svém pracovním stole cizí brašnu s fotoaparátem. Z pořízených snímků prý poznal, že je obětí sledování. Nezvyklou událost popsaly deníku Insider dva na sobě nezávislé zdroje obeznámené s děním v tajné službě.

„Když aparát zapnul, uviděl snímky své kanceláře nafocené na takzvaný výjem. Ten se pořizuje zpravidla před instalací nahrávacích zařízení, aby si lidé, kteří štěnice montují, pamatovali například to, kde ležely jaké listiny nebo jak byly umístěny židle. Aparát tam tedy zřejmě zapomněli technici, kteří měli za úkol nainstalovat odposlechy,“ shodly se zdroje, podle kterých muž věc oznámil svému nadřízenému a žádal prošetření.

Závěry šetření zatím nejsou známé. “Do jeho kanceláře přišli inspektoři, kteří asi dvě hodiny hledali možné štěnice. A pak odešli,” řekl jeden ze zdrojů.

Agent BIS, kterého se deník Insider marně pokoušel kontaktovat, měl být jedním z důstojníků ekonomického odboru, které šéf kontrarozvědky Jiří Lang chce donutit ke zkoušce na takzvaném polygrafu. Lang tak chce zjistit, kdo pustil do éteru tajně pořízenou nahrávku z loňské podzimní porady.

Části záznamu nedávno zveřejnil týdeník Euro a vyplývá z nich, že Lang měl překročit své pravomoci, když řídil vyšetřování úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a někdejšího pražského primátora Pavla Béma.

Takové vyšetřování může vést jen inspekce BIS, která loni obvinila dva lidi: kromě exministra dopravy a bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bárty ještě bývalého důstojníka BIS Jana Petržílka, který měl nahrávku Bártovi předat.

Petržílek byl blízkým kolegou právě zmíněného zaměstnance BIS. Zda to ale v nejnovějším případu hraje roli, není jasné. Vedení tajné služby se ke konkrétnímu případu šetření úniku nahrávky z porady odmítlo vyjádřit.

Mluvčí služby Jan Šubert zároveň popřel, že by ředitel Jiří Lang osobně řídil jakékoliv vyšetřování. "A do šetření naší inspekce nikdy nevstupoval," uvedl Šubert s tím, že jako zpravodajská služba nic nevyšetřují.

"Nemůžeme ani nesmíme vyšetřovat. Případnými delikty našich lidí se zabývá Inspekce BIS, která funguje jako policejní orgán a její vyšetřování vždy dozoruje státní zástupce," dodal mluvčí Šubert.

Přesto ředitel Lang hledá viníka úniku nahrávky z loňské porady. Není si však jistý, kdo všechno na poradě byl. Proto koncem září oznámil agentům ekonomického odboru, že všichni dobrovolně zažádají o test na detektoru lži. Nutit je sice nemůže, podle informací Insideru však zároveň pohrozil, že kdo požadavku nevyhoví, bude přeřazen na méně atraktivní práci.

Kromě dotyčného muže odmítlo vyšetření i několik dalších důstojníků.

V souvislosti s podezřením na sledování zaměstnanců BIS přináší závěrem Insider jednu zajímavost. Aktuální případ připomněl jinou, mnohem starší kauzu. “Je to celkem úsměvné. Asi před dvanácti lety se ve službě stal podobný případ, kdy v kanceláři odposlouchávali důstojníka podezřelého ze spáchání trestného činu. Jednou mu však v místnosti praskla zářivka. Když ji elektrikář vyměňoval, vypadla na něj odposlechová technika,” vzpomíná jeden z bývalých důstojníků BIS.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy