Portrét - Hlavní motor přerodu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava od školy zaměřené prioritně na hornictví a hutnictví k moderním technologiím. Řadu let děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB, od roku 1998 profesor, autor řady vědeckých publikací. Rektorem je od roku 2010.
Spolu s primátorem soudí, že by ostravská elektrotechnika měla ročně chrlit nejméně tisícovku nových inženýrů-informatiků, kteří se stanou magnetem pro nové ostravské investory. Prosadil kvůli tomu stavbu nové pětipodlažní budovy elektrotechnické fakulty, s novými učebnami a laboratořemi. Objekt v areálu VŠB je před dokončením.
Vondrák má také hlavní zásluhu na tom, že se do Ostravy podařilo umístit jedno z nejmodernějších výpočetních zařízení ve střední Evropě, výkonný „superpočítač“, dotovaný zhruba dvěma miliardami korun z evropských fondů. Před měsícem v Ostravě spustili první etapu superpočítače, do dvou let má být dokončen.
I když hodnocení ostravské techniky v žebříčcích českých vysokých škol roste, cesta ke vzniku českého „Silicon Valley“ kolem VŠB je ale ještě dlouhá. Mnohem lépe má k tomuto cíli našlápnuto Brno, jež se stalo sídlem řady nadnárodních technologických společností a líhní malých vývojářských firem, z nichž řada zabodovala i v globální konkurenci. Ze světově proslulých technologických hráčů získala Ostrava zatím jen jediného skutečně velkého investora, finského výrobce softwaru pro mobily Tieto Enator. A taky vývojové středisko producenta luxusní elektroniky Bang & Olufsen.