Deset dní bez jídla, milion Palestinců čeká hladomor. Jak se žije ve zničené Gaze

Johana Kofroňová Jiří Kropáček Johana Kofroňová, Jiří Kropáček
Aktualizováno 3. 4. 2024 10:37
Při úderu v Pásmu Gazy zemřelo v pondělí sedm humanitárních pracovníků organizace World Central Kitchen. Ta následně pozastavila na území svou činnost. Pro dodávky jídla tamním civilistům byla klíčová. Podle zprávy mezinárodní iniciativy IPC, opřené o data OSN, přitom hrozí, že do dvou měsíců na severu Gazy vypukne hladomor.
Foto: Reuters / Aktuálně.cz

Nejhorší situace je na severu Gazy, kde lidé v téměř dvou třetinách domácností uvádějí, že deset dní z měsíce vůbec nejedí. Ve zbytku pásma to platí pro třetinu domácností. Škody, které způsobila invaze, znemožňují lidem také přístup k vodě i hygieně. V centrech pro lidi, kteří nemají vlastní zázemí, připadá jedna sprcha na 3 tisíce lidí a jedna toaleta na jeden a půl tisíce lidí, ukazuje zpráva iniciativy IPC.

Data: IPC report | Fotografie: Reuters, Aktuálně.cz

Aktuálně trpí nedostatkem potravin celé pásmo Gazy. Pro více než polovinu lidí na severu Gazy je situace katastrofální.

Boje poškodily nebo zničily více než polovinu domů v pásmu Gazy. Největší škody jsou v hlavním městě.

Škody nejsou pouze na zástavbě. Zničeno bylo i přes šest tisíc hektarů zemědělské půdy, což je zhruba 40 procent. Palestincům to výrazně snižuje přístup k jídlu.

Iniciativa IPC předpokládá, že hladomor v Gaze propukne nejpozději do poloviny července. Více než milion lidí bude v Pásmu Gazy čelit katastrofickým podmínkám.

Zničená pole a prázdné obchody

Situace je nicméně kritická už nyní. „Už jsou reportovány i případy úmrtí hladem, protože dodávky potravin a dalších úplně základních potřeb jsou naprosto minimální oproti tomu, co by bylo potřeba, aby do Pásma Gazy proudilo,“ uvedla pro iRozhlas manažerka komunikace Charity ČR Lenka Pipková.

Důvodem jsou i velké škody na místní zemědělské infrastruktuře. Takřka polovina polí je zničená a k těm, co nejsou, se zemědělci nemohou kvůli poškozeným cestám, vojenským blokádám a bojům dostat. Navíc jim chybí základní potřeby pro pěstování plodin, jako je palivo, semínka či hnojiva.

Data: IPC report | Fotografie: Reuters, Aktuálně.cz

Největší škody na zemědělské půdě jsou v městě Gaza, nejmenší naopak v guvernorátu Rafáh. I tam je ale zničena čtvrtina půdy.

Boje omezují i přístup k vodě, od začátku invaze poničily čtvrtinu studní. Chybí tak voda jak pro místní obyvatele, tak i pro zvířata. Značné škody jsou i na sklenících.

Zemědělství v Pásmu Gazy kvůli obrovským škodám nemůže dobře fungovat. Místní většinu zvířat z farem po říjnovém útoku opustili a zbytek často prodali nebo zabili kvůli nedostatku vody a potravy.

Chybí i potraviny v obchodech. Téměř všechny základní potraviny jsou vyprodané.

Vzhledem k nedostatku rapidně vzrostly ceny, mezi zářím a prosincem o téměř 50 procent. Nejvíce zdražila sůl, a to dvanáctkrát. Mouka je dražší osmkrát a brambory čtyřikrát.

Kvůli poškozeným studnám a vodovodům je jedním z největších problémů nedostupnost pitné vody. Tvoří se proto dlouhé fronty na vodu.

Humanitární pomoc nefunguje

Do Gazy humanitární pomoc proudí, ale ve velmi omezeném množství. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN pomoc komplikují uzavírky silnic, blokády, ale hlavně ozbrojené útoky na konvoje i zadržování personálu. „Odhaduje se, že dlouhodobě by bylo potřeba do Gazy dostávat zhruba 300 kamionů denně s dodávkami potravin,“ uvedla Pipková z Charity ČR.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že „izraelské omezování dovozu a distribuce humanitární pomoci palestinským civilistům v Pásmu Gazy by mohlo být považováno za válečnou strategii, a tudíž za válečný zločin“.

Izrael svou vinu na nedostatku humanitární pomoci odmítá a viní z něj humanitární organizace a OSN, které prý nejsou schopny pomoc zajistit a rozvést.

„Nic neospravedlňuje akt Hamásu, ale ani nic neospravedlňuje kolektivní trest vůči palestinskému lidu,“ reagoval generální tajemník OSN António Guterres na útok palestinského teroristického hnutí Hamás ze 7. října loňského roku, ale i následnou izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy.

 

Právě se děje

Další zprávy