Czech TV stations fined for showing abused children

National news reporters
3. 7. 2008 14:30
Displaying crime victims is against the law
Only pictures of cars without the casualties can be published, as set by law
Only pictures of cars without the casualties can be published, as set by law | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Prague - Czech three major TV stations were penalized for displaying the boys who were abused in the infamous Kuřim case. The TV stations were fined CZK hundreds of thousands. 

Czech Board for Radio and Television Broadcast imposed a fine of CZK 900,000 on private TV Prima, while private TV Nova received CZK 600,000 and  public service Czech TV will have to pay CZK 200,000.

The Board argued that all three stations breached the privacy protection act which states that persons exposed to grave physical and/or mental suffering cannot appear in media without their consent, for it lowers their dignity.

The TV stations broadcasted the scenes revealing the alleged boys in prime time news bulletins and investigative programs or  once in a debate program in January 2008.

A fine for such kind of law violation is set between CZK 5,000 - 2.5 million. 

The Board set a slump fine of CZK 100,000 for each law violation in the Kuřim case. In other words, TV Prima has breached the law nine times, TV Nova six times and public service Czech TV twice.

Shots at court

Based on the decision of the Judge Pavel Göth, the Brno trial with the Kuřim case accused perpetrators has been open to public but the shots with the boys being tortured and abused were shown privately only to the judge. The Judge ordered the public out, as the scene are alleged to be too brutal and shocking. 

The medialization of the tortured boys was criticized by the Czech Syndicate of Journalists too.  

"Reporting by the tabloids as well as the media that proudly call themselves "quality" crossed the border of the journalistic ethics as well as common sense behavior," stated the Committee of Ethics at the Syndicate's website in June.

Among the critics of publishing pictures of casualties in media was also the Supreme Court. The Court has recently upheld a complaint filed by parents whose son died in a car accident. Czech tabloid Šíp published a picture of the man's dead body at its front page. 

The Supreme Court alleged that media could be fined for showing dead bodies of accident casualties with CZK hundreds of thousands.
 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 49 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy