Televize dostaly za kauzu Kuřim statisícové pokuty

Tomáš Fránek
3. 7. 2008 14:27
Zveřejnění kauzy bylo ve veřejném zájmu, tvrdí Nova
Hlavní obžalovaná ve velké kauze týrání dětí Kateřina Mauerová.
Hlavní obžalovaná ve velké kauze týrání dětí Kateřina Mauerová. | Foto: Attila Racek

Praha - Tři největší televizní stanice dostaly statisícové pokuty za to, že ve zpravodajství vysílaly záběry dětských obětí týrání v kauze Kuřim.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila největší pokutu Primě, která má zaplatit 900 tisíc korun. Pokuta pro Novu činí 600 tisíc a Česká televize by měla zaplatit 200 tisíc korun.

Podle televizní rady televize porušily paragrafy zákona, podle nich nesmějí bezdůvodně zobrazovat osoby vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem, který snižuje lidskou důstojnost.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři se přou:
Je soud ke kauze Kuřim reality show?

Televize záběry odvysílaly ve svých hlavních zpravodajských a publicistických relacích či v diskusním pořadu v lednu letošního roku. Za tento delikt hrozí televizím pokuta od 5000 korun do 2,5 milionu korun. Rada televizím udělila pokutu ve výši 100 000, v případě Primy devětkrát, u Novy šestkrát a u ČT dvakrát.

Chránili jsme identitu, brání se Nova

Celý spor ale bude řešit soud, chce se tam obrátit televize Nova. "Rozhodnutí rady považujeme za skandální. Podáme proti nim žalobu, protože je považujeme za rozhodnutí, která jsou v rozporu s listinou základních práv a svobod," řekla mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Podle Novy bylo zveřejnění kuřimské kauzy ve veřejném zájmu. Od samého začátku navíc redaktoři Novy podle její mluvčí důsledně dbali na ochranu osobní identity týraného chlapce znemožněním jeho identifikace technickými prostředky.

"K tomuto opatření jsme přistoupili na rozdíl od jiných médií, a to jak tištěných, tak elektronických a navíc důsledně zveřejňovali staré archivní snímky chlapců, nikoliv aktuální záběry," uvedla Šmítková.

Překročení mezí slušnosti

Záběry týraných chlapců odmítl veřejně vysílat i Krajský soud v Brně, kde se jinak celá kauza probírá veřejně. Senát v čele se soudcem Pavlem Göthem se k vykázání veřejnosti a televizních kamer rozhodl proto, že scény s chlapcem jsou brutální a šokující.

Dále čtěte: Ochránci soukromí: Soud o kauze Kuřim měl zůstat tajný

Zveřejnění záběrů týraných chlapců kritizoval v červnu i Syndikát novinářů.

"Informování bulvárních médií, ale také médií, která sama sebe označují za seriózní, překročilo ve vztahu k nezletilým obětem nejen novinářskou etiku, ale i obecné meze slušnosti," uvedla etická komise letos v červnu v prohlášení na internetových stránkách syndikátu.

Zveřejňování drastických záběrů v médiích kritizoval i Nejvyšší soud. Ten se zastal rodičů mladíka, který uhořel při dopravní nehodě. Bulvární deník Šíp fotku ohořelého těla zveřejnil na titulní straně.

Za zveřejnění drastických snímků a záběrů lidí zemřelých například při dopravních nehodách tak podle soudu hrozí televizím a novinám statisícové postihy.

 

Právě se děje

Další zprávy