Czech Senate approves treaty on US radar base

CzechNews
27. 11. 2008 16:53
49 of 81 senators vote for the missile defense system deal

Praha - The Czech Senate approved proposals to station a US radar base on Czech soil.

Forty nine of 81 senators voted for both treaties - treaty on deployment of a missile defence radar and SOFA treaty.

"It is a crucial signal for the world, for Europe and for the country itself. I am very happy, we worked very hard," said FA Minister Karel Schwarzenberg (Green Party). "The Senators realized they are responsible for the future of the country," he added.

Deputy PM and Minister for EU Affairs Alexandr Vondra (Civic Democrats) said that the Czech Republic met its commitment¨by approving the treaties. "If we are to rely on others, they must have a chance to rely on us too. We are in NATO, which is a commitment for us. Today's approval sends out a clear signal," said Vondra.

Lively discussion

An hour-long lively discussion preceded the vote. Among the speakers was also PM Mirek Topolánek (Civic Democrats).

"We are in NATO and a radar base is an important part of the missile defense system for our ally," he said.

PM Topolánek dismissed the argument that there is no threat to our country as stupid. In his view, in two or three voting periods the threat may come. Regarding Russia's objections to the radar base on Czech soil, he said that :an old imperialism is emerging in Russia:.

"Russia knows well that the defense system is not and cannot be directed at them," said PM Topolánek.

There is no date yet for the vote in the Chamber of Deputies but they may vote on the treaties by the end of the year.

Russia opposing

Prague and Washington signed the two treaties on the radar base in Brdy in the summer this year. The US would like to have the defense system fully in operation by 2012.

After the first part of the US-Czech defense missile deal was signed in July, Moscow sent threats that it would retaliate militarily should the treaty be ratified by Czech lawmakers.

Two thirds of Czechs are allegedly against the US radar base on Czech soil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy