Czech Senate approves treaty on US radar base

CzechNews
27. 11. 2008 16:53
49 of 81 senators vote for the missile defense system deal

Praha - The Czech Senate approved proposals to station a US radar base on Czech soil.

Forty nine of 81 senators voted for both treaties - treaty on deployment of a missile defence radar and SOFA treaty.

"It is a crucial signal for the world, for Europe and for the country itself. I am very happy, we worked very hard," said FA Minister Karel Schwarzenberg (Green Party). "The Senators realized they are responsible for the future of the country," he added.

Deputy PM and Minister for EU Affairs Alexandr Vondra (Civic Democrats) said that the Czech Republic met its commitment¨by approving the treaties. "If we are to rely on others, they must have a chance to rely on us too. We are in NATO, which is a commitment for us. Today's approval sends out a clear signal," said Vondra.

Lively discussion

An hour-long lively discussion preceded the vote. Among the speakers was also PM Mirek Topolánek (Civic Democrats).

"We are in NATO and a radar base is an important part of the missile defense system for our ally," he said.

PM Topolánek dismissed the argument that there is no threat to our country as stupid. In his view, in two or three voting periods the threat may come. Regarding Russia's objections to the radar base on Czech soil, he said that :an old imperialism is emerging in Russia:.

"Russia knows well that the defense system is not and cannot be directed at them," said PM Topolánek.

There is no date yet for the vote in the Chamber of Deputies but they may vote on the treaties by the end of the year.

Russia opposing

Prague and Washington signed the two treaties on the radar base in Brdy in the summer this year. The US would like to have the defense system fully in operation by 2012.

After the first part of the US-Czech defense missile deal was signed in July, Moscow sent threats that it would retaliate militarily should the treaty be ratified by Czech lawmakers.

Two thirds of Czechs are allegedly against the US radar base on Czech soil.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy