Czech EU presidency in 2009 an inconsequential stint?

Blahoslav Hruška and Petr Havel
7. 1. 2008 15:00
Treaty of Lisbon might weaken the presidency´s clout

Prague - With its estimated costs of more than 2.5 billion Czech crowns (956 million euro), it was supposed to be a superb opportunity for raising the Czech Republic's prestige and strengthening its clout in the European Union. 

But now it seems that the Czech EU presidency in the first half of 2009 would rather become a much more reserved spectacle than originally anticipated.

A farewell to high politics

The hitch is that the Lisbon Treaty, signed on December 2007 as a substitute for the shipwrecked "EU Constitution", is due to come into force - in an optimistic scenario - on 1 January 2009. Hence, at the very moment of the Czech Republic starting its presidency.

According to the new treaty, the presidency is supposed to be rather a mere administrative function, with the "real" politics and diplomacy being assigned to the High Representative for the Common Foreign and Security Policy and the elected office of President of the European Council.

Under such a scenario, the presidency won't make the Czech Prime Minister and the Minister of Foreign Affairs "senior" EU politicians since their role would be reduced.

"The adoption of Lisbon Treaty results in the presidency ceasing to be the EU's face and voice," believes the Deputy Minister of Agriculture, Ivo Hlaváč.

Preparations to go on

However, according to the Czech Deputy Prime Minister for European Affairs Alexandr Vondra, many variables are still in play and nothing can be safely predicted. "We will be prepared for all eventualities," he said.

Vondra would like the role of the presidency to be newly and clearly defined. "If presidencies are to work properly, the holders of this office need to be motivated by having some importance," stressed Vondra, whose bureau is coordinating the preparations for the Czech presidency.

Is that an expression of confidence or worries? (Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg and Alexandr Vondra, from left to right)
Is that an expression of confidence or worries? (Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg and Alexandr Vondra, from left to right) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

However, the ratification of the treaty won't affect the anticipated meetings and other EU-presidency related events in the Czech Republic.

"Planned events such as ministerial councils or working groups' meetings won't be threatened. Ministers will retain their power to enforce their agenda," said Vondra´s deputy Jana Hendrichová in an interview for Aktuálně.cz.

No bed of roses for the treaty

On top of that, the one-year limit for the ratification of the Lisbon Treaty is rather a wishful thinking. So far, Hungary is the only country to have it approved.

The treaty can be basically ratified in two ways - in a referendum, or by parliament. Referendums are planned in Ireland and the Netherlands. The opposition in Great Britain is pressing the government into holding a plebiscite too. 

Parliamentary ratifications are not going to be easy either. In many countries the whole issue can get as far as the Lisbon treaty being examined by a Constitutional Court.

The Civic Democratic Party (ODS), a senior member of the ruling coalition in the Czech Republic, wants precisely this. Despite the fact that it was their leader - Mirek Topolánek - who personally signed the document in Lisbon on behalf of the Czech Republic.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy