Czech EU presidency in 2009 an inconsequential stint?

Blahoslav Hruška and Petr Havel
7. 1. 2008 15:00
Treaty of Lisbon might weaken the presidency´s clout

Prague - With its estimated costs of more than 2.5 billion Czech crowns (956 million euro), it was supposed to be a superb opportunity for raising the Czech Republic's prestige and strengthening its clout in the European Union. 

But now it seems that the Czech EU presidency in the first half of 2009 would rather become a much more reserved spectacle than originally anticipated.

A farewell to high politics

The hitch is that the Lisbon Treaty, signed on December 2007 as a substitute for the shipwrecked "EU Constitution", is due to come into force - in an optimistic scenario - on 1 January 2009. Hence, at the very moment of the Czech Republic starting its presidency.

According to the new treaty, the presidency is supposed to be rather a mere administrative function, with the "real" politics and diplomacy being assigned to the High Representative for the Common Foreign and Security Policy and the elected office of President of the European Council.

Under such a scenario, the presidency won't make the Czech Prime Minister and the Minister of Foreign Affairs "senior" EU politicians since their role would be reduced.

"The adoption of Lisbon Treaty results in the presidency ceasing to be the EU's face and voice," believes the Deputy Minister of Agriculture, Ivo Hlaváč.

Preparations to go on

However, according to the Czech Deputy Prime Minister for European Affairs Alexandr Vondra, many variables are still in play and nothing can be safely predicted. "We will be prepared for all eventualities," he said.

Vondra would like the role of the presidency to be newly and clearly defined. "If presidencies are to work properly, the holders of this office need to be motivated by having some importance," stressed Vondra, whose bureau is coordinating the preparations for the Czech presidency.

Is that an expression of confidence or worries? (Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg and Alexandr Vondra, from left to right)
Is that an expression of confidence or worries? (Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg and Alexandr Vondra, from left to right) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

However, the ratification of the treaty won't affect the anticipated meetings and other EU-presidency related events in the Czech Republic.

"Planned events such as ministerial councils or working groups' meetings won't be threatened. Ministers will retain their power to enforce their agenda," said Vondra´s deputy Jana Hendrichová in an interview for Aktuálně.cz.

No bed of roses for the treaty

On top of that, the one-year limit for the ratification of the Lisbon Treaty is rather a wishful thinking. So far, Hungary is the only country to have it approved.

The treaty can be basically ratified in two ways - in a referendum, or by parliament. Referendums are planned in Ireland and the Netherlands. The opposition in Great Britain is pressing the government into holding a plebiscite too. 

Parliamentary ratifications are not going to be easy either. In many countries the whole issue can get as far as the Lisbon treaty being examined by a Constitutional Court.

The Civic Democratic Party (ODS), a senior member of the ruling coalition in the Czech Republic, wants precisely this. Despite the fact that it was their leader - Mirek Topolánek - who personally signed the document in Lisbon on behalf of the Czech Republic.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy