Brussels may soon have its own Havel. Or Mandela?

Blahoslav Hruška
5. 9. 2007 12:25
European Parliament´s new buildings need big names
D4 sounds rather bland. What about Kaczynski Tower?
D4 sounds rather bland. What about Kaczynski Tower? | Foto: Evropský parlament

Brussels - See you in Havel. This seemingly nonsensical sentence may soon become a standard greeting among the MEPs in Brussels where the new extensions of the European Parliament complex are to be baptized.

The search for a suitable name has already begun in the case of a new building known at the moment simply as D4.

Testing the waters, European Parliament recently solicited suggestions from its elected members and one of the names that came up belonged to nobody else but the former Czech president.

According to the euobserver.com, 324 MEPs - or less than half of their overall number - took part in the poll, making former German Chancellor Willy Brandt their favorite pick with more than 30 nominations.

Other names mentioned, aside from Vaclav Havel, were those of Nelson Mandela, Margaret Thatcher, Olof Palme or Karol Wojtyla (pope John Paul II).

Kaczynski Twin Towers

Infobox

EU vlajka

Names of other notable EU buildings

 Paul-Henri Spaak: Belgian statesman
 Altiero Spinelli: Italian member of the European Commission
 Louise Weiss: French journalist
 Winston Churchill: British statesman
 Salvador de Madariaga: Spanish author and diplomat
 Pierre Pfimlin: French statesman

Probably meant as a joke, somebody also came up with an idea to name both D4 and its neighboring D5 as Kaczynski Towers in honor of the twin brothers Jaroslaw and Lech who at the moment run Poland as its prime minister and president, respectively.

It seems that Mr Havel´s chances of making a permanent mark in Brussels are much more realistic. The new name for D4 is expected to be known by the end of the year.

It will be selected by a group composed of the EP´s president along with all of its 14 vice-presidents and six consultative quaestors. And the inside sources believe the time has come to honor somebody from the new member states.

Another Czech entry?

The Czech MEPs contacted by Aktuálně.cz did not have any detailed knowledge about Mr Havel´s nomination. They did, however, recall another name promoted in the past by the former Czech observer in the European Union Daniel Kroupa: Jan Palach.

The 20-year old Czech student became a household name across much of Eastern and Western Europe when he set himself on fire in January 16, 1969 in an apparent act of protest against the Soviet-led invasion which crushed the so-called Prague Spring reform attempt in August the previous year. He died of his wounds three days later.

"I am not in favor of naming buildings after living persons. I would certainly welcome the adoption of Palach´s name. He is a great symbol," said MEP Miroslav Ouzký.

From Prague to Brussels

Lay down your weapons, or else... Prominent pacifist Bertha von Suttner was an obvious choice for 1905 Nobel Peace Prize
Lay down your weapons, or else... Prominent pacifist Bertha von Suttner was an obvious choice for 1905 Nobel Peace Prize | Foto: Aktuálně.cz

Regardless of the Brussels name game´s outcome, there is already a representation of sorts for the Czech Republic in the European Union´s architectural nomenclature.

The joint seat of the Committee of the Regions (CoR) and the European Economic and Social Committee (ECOSOC) in Brussels bears name of Bertha von Suttner.

The Austrian novelist and radical pacifist was the first woman ever to receive the Nobel Peace Prize in 1905.

Born in 1843 in Prague, she did not live long enough to see the emergence of the independent Czechoslovakia after the First World War. Luckily for her, she did not witness the madness of the global conflict either, dying just weeks before it began in 1914.

She came from the house of Kinsky, one of the oldest aristocratic dynasties tracing its roots to Bohemia, the western part of today´s Czech Republic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy