Brussels may soon have its own Havel. Or Mandela?

Blahoslav Hruška
5. 9. 2007 12:25
European Parliament´s new buildings need big names
D4 sounds rather bland. What about Kaczynski Tower?
D4 sounds rather bland. What about Kaczynski Tower? | Foto: Evropský parlament

Brussels - See you in Havel. This seemingly nonsensical sentence may soon become a standard greeting among the MEPs in Brussels where the new extensions of the European Parliament complex are to be baptized.

The search for a suitable name has already begun in the case of a new building known at the moment simply as D4.

Testing the waters, European Parliament recently solicited suggestions from its elected members and one of the names that came up belonged to nobody else but the former Czech president.

According to the euobserver.com, 324 MEPs - or less than half of their overall number - took part in the poll, making former German Chancellor Willy Brandt their favorite pick with more than 30 nominations.

Other names mentioned, aside from Vaclav Havel, were those of Nelson Mandela, Margaret Thatcher, Olof Palme or Karol Wojtyla (pope John Paul II).

Kaczynski Twin Towers

Infobox

EU vlajka

Names of other notable EU buildings

 Paul-Henri Spaak: Belgian statesman
 Altiero Spinelli: Italian member of the European Commission
 Louise Weiss: French journalist
 Winston Churchill: British statesman
 Salvador de Madariaga: Spanish author and diplomat
 Pierre Pfimlin: French statesman

Probably meant as a joke, somebody also came up with an idea to name both D4 and its neighboring D5 as Kaczynski Towers in honor of the twin brothers Jaroslaw and Lech who at the moment run Poland as its prime minister and president, respectively.

It seems that Mr Havel´s chances of making a permanent mark in Brussels are much more realistic. The new name for D4 is expected to be known by the end of the year.

It will be selected by a group composed of the EP´s president along with all of its 14 vice-presidents and six consultative quaestors. And the inside sources believe the time has come to honor somebody from the new member states.

Another Czech entry?

The Czech MEPs contacted by Aktuálně.cz did not have any detailed knowledge about Mr Havel´s nomination. They did, however, recall another name promoted in the past by the former Czech observer in the European Union Daniel Kroupa: Jan Palach.

The 20-year old Czech student became a household name across much of Eastern and Western Europe when he set himself on fire in January 16, 1969 in an apparent act of protest against the Soviet-led invasion which crushed the so-called Prague Spring reform attempt in August the previous year. He died of his wounds three days later.

"I am not in favor of naming buildings after living persons. I would certainly welcome the adoption of Palach´s name. He is a great symbol," said MEP Miroslav Ouzký.

From Prague to Brussels

Lay down your weapons, or else... Prominent pacifist Bertha von Suttner was an obvious choice for 1905 Nobel Peace Prize
Lay down your weapons, or else... Prominent pacifist Bertha von Suttner was an obvious choice for 1905 Nobel Peace Prize | Foto: Aktuálně.cz

Regardless of the Brussels name game´s outcome, there is already a representation of sorts for the Czech Republic in the European Union´s architectural nomenclature.

The joint seat of the Committee of the Regions (CoR) and the European Economic and Social Committee (ECOSOC) in Brussels bears name of Bertha von Suttner.

The Austrian novelist and radical pacifist was the first woman ever to receive the Nobel Peace Prize in 1905.

Born in 1843 in Prague, she did not live long enough to see the emergence of the independent Czechoslovakia after the First World War. Luckily for her, she did not witness the madness of the global conflict either, dying just weeks before it began in 1914.

She came from the house of Kinsky, one of the oldest aristocratic dynasties tracing its roots to Bohemia, the western part of today´s Czech Republic.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy