Czechs get an early Xmas present in Schengen

Ivan Eckhardt and Aktuálně.cz Reporters
23. 12. 2007 20:40
With borders gone, freedom of travel becomes real
Christmas came early to Starý Hrozenkov border crossing
Christmas came early to Starý Hrozenkov border crossing | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Eighteen years after the fall of the Iron Curtain, the Czech Republic finally got rid of the last obstacle to the freedom of movement earlier this week.

When the clock struck midnight between Thursday and Friday (20 and 21 December), the borders separating the Czech Republic from Germany, Poland, Austria and Slovakia disappeared. The Schengen free-movement zone has taken in eight new states.

In the tri-border area near Hrádek nad Nisou, Liberec Region, a number of prominent figures came together to celebrate this moment. The Czech Prime Minister Mirek Topolánek, the German Chancellor Angela Merkel, the head of the Polish government Donald Tuskand and the European Commission President José Manuel Barroso were among them.

"Historical moment"

According to Merkel, what they have been witnessing was a historical moment the past generations only dreamed of.

"I wish all countries could experience what we are experiencing now... I am proud," said Topolánek. "We were divided by the Iron Curtain once, now we have Europe united around the values of democracy and peace," remarked Barroso.

Czech citizens are now free to use any of the 140 crossing points without having to present their documents or prove they have enough cash like they had to in the past.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy