Co zbylo z Jáchymovského pekla osmnáct let po Sametové revoluci

Co zbylo z Jáchymovského pekla osmnáct let po Sametové revoluci
Palečkův hrad. Nejbizarnější pozůstatek lágru Rovnost. Pro zkrášlení apelplacu si ho nechal od muklů postavit sadistický velitel tábora František Paleček.
Mapa jáchymovských lágrů podle leteckých snímků z roku 1952.
Rudá věž (Věž smrti) - pracoviště lágru ve Vykmanově s krycím označením "L".
Ruda se zde zpracovávala v přízemní budově s několikaposchoďovou věží. V přízemí byl velký mlýn, který měl velká kola s hnacími řemeny. Vše bylo bez ochranných sítí a kropení vodou. Kolem dokola byly uzamčené boxy, ve kterých byla složena čistá ruda. Svážela se tam ze všech šachet z celé republiky. Ruda se drtila ve velkém mlýně. Odtud odjížděly vlaky plné uranu do Sovětského svazu. Zobrazit 27 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
18. 11. 2007 23:59

Jáchymovsko - Jáchymovské peklo. Tak nazývají pracovní lágry na uranovém ložisku kolem Jáchymova ti, kteří doly prošli a měli to štěstí, že to přežili...

Těžba strategické suroviny pro sovětského odběratele časově přesně odpovídá době největší represe v tehdejším socialistickém Československu.

Rovnost, Svornost, Bratrství, Nikolaj, Eliáš, Barbora - to jsou jen některá jména koncentráků, kterými v průběhu 50.let dvacátého století prošly desetitisíce politických vězňů komunistického režimu.

Rudá věž, též zvaná věží smrti, nejobávanější místo ze všech lágrů. Nebo bizardní hrádek, pro okrášlení apelplacu tábora Rovnost... To jsou příklady toho, co zbylo z průmyslového komplexu využívající otrocké práce po sovětském a nacistickém vzoru.

Jak si místo utrpení i zločinů našich otců připomínáme? Podívejte se na fotoreportáž Ludvíka Hradilka.

Informace pod fotografiemi od jáchymovského mukla Františka Šedivého a z www.protikomunisticke.misto.cz

 

Právě se děje

Další zprávy