Číslo sms jízdenky smí podnik uchovat nově jen 3 měsíce

ČTK, hp
2. 1. 2010 15:13
Původní požadavek 10 let ochránci soukromí odmítli

Praha - Telefonní čísla lidí, kteří si pomocí textové zprávy zakoupili jízdenku, budou dopravní podniky moci nově evidovat maximálně tři měsíce.  Tímto novým opatřením by se dopravci měli začít řídit do konce letošního ledna.

Dohodly se na tom Sdružení dopravních podniků ČR a Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

"Sdružení dopravních podniků ČR a technický provozovatel služby původně navrhoval, aby telefonní čísla klientů, kteří si zakoupili SMS jízdenku, byla uchovávána po dobu až deseti let," uvádí úřad na svých internetových stránkách.

S tím ale úřad nesouhlasil, protože neshledal zákonné opodstatnění pro takovou lhůtu. Tři měsíce je podle úřadu doba, která je v souladu se zákonem o elektronických komunikacích. Nová lhůta je výsledkem jednání, která v loňském roce probíhala.

"Všechny využívané aplikace budou k provozu s nastavením dojednané lhůty připraveny do 31. ledna 2010," dodává na webu ÚOOÚ.

Úřad na ochranu dat se systémem prodeje SMS jízdenek začal zabýval už předloni. Číslo mobilního telefonu, které při nákupu jízdenky cestující poskytují dopravnímu podniku, je totiž podle ochránců soukromí privátním údajem.

Dopravní podnik telefonní čísla uchovává pro případ kontroly, zda konkrétní cestující zaplatil jízdné. Slouží k jeho identifikaci. Úřad proto také zjišťoval, zda podnik chrání mobilní čísla podle zákona.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy