Praha - Po více než čtyřech letech se v Česku chystá výměna nejvyššího diplomatického zástupce Číny. Velvyslankyni Ma Kche-čching, které podle některých zpráv uškodila aféra spojená s firmou CEFC, vystřídá poměrně mladý odborník na jazyky Čang Ťien-min.
Prezident Miloš Zeman přijme pověřovací listiny čínského ambasadora ve čtvrtek spolu s dokumenty od velvyslanců Polska, Finska a Norska. Zejména do vztahů s autoritářskou velmocí Čínou Zeman vložil hodně úsilí, kritici ho kvůli tomu obviňovali ze servility. Sliby mohutných čínských investic v Česku každopádně zůstaly nenaplněné.
Čínské velvyslanectví zatím nechce životopis Čang Ťien-mina zveřejnit s poukazem na to, že tak učiní až po předání pověřovacích listin.
Sinolog Martin Hála z portálu Sinopsis.cz nicméně poukázal na to, že Čang Ťien-min patří mezi významné pracovníky čínského ministerstva zahraničních věcí. Působil například jako tlumočník čínských prezidentů či premiérů.
"Je to vysoce specializovaný kádr ministerstva zahraničí, jeden z předních specialistů pro překlad z angličtiny," sdělil Hála, který se specializuje na Čínu a na vztahy s ní. Budoucí velvyslanec podle něj patří ke třem nejvýznačnějším pracovníkům čínského ministerstva zahraničí, kteří pracují především s angličtinou. Tlumočil například pro bývalé generální tajemníky a prezidenty Chu Ťin-tchaa a Ťiang Ce-mina a premiéry Ču Žung-ťiho a Wen Ťia-paa.
Hála zdůraznil, že jazyková vybavenost nového velvyslance v Česku odpovídá současnému čínskému trendu ve vysílání ambasadorů. Je pro něj ale překvapivé, že Peking do Prahy posílá diplomata zaměřeného na angličtinu, a ne na češtinu či východoevropské jazyky.
Čang Ťien-min nemá podle informací Aktuálně.cz ani zkušenosti s misí na postu velvyslance. Podle serveru ChinaDaily působil jako šéf překladatelského oddělení ministerstva zahraničí a podílel se na propagačním projektu Vision China. Loni v listopadu vyjednával se zástupci Evropské unie prohloubení vztahů s Čínou.
Čang studoval na Šanghajské univerzitě mezinárodních studií. Podle webu univerzity nastoupil ve věku sedmnácti let. K diplomacii se dostal po úspěšném přijetí do programu OSN pro tlumočníky a překladatele, své jazykové znalosti uplatnil v téměř 80 zemích, včetně práce pro čínskou ambasádu v USA.
Dosavadní čínská velvyslankyně Ma Kche-čching v Česku stála u expanze čínského vlivu v Česku, například u rozvoje skupiny CEFC. Mohla být spokojená, když nejvyšší čeští ústavní činitelé po setkání tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou překotně Čínu společným dopisem ujišťovali, že respektují skutečnost, že je Tibet její součástí.
Česká republika během jejího působení také odmítla žádosti o udělení azylu většině čínských křesťanů, kteří jsou ve vlasti pronásledováni z náboženských důvodů. Uznáním azylu v rozsáhlé míře by Česko fakticky uznalo, že Čína ve velkém pronásleduje křesťany.
Ma Kche-čching byla několikrát hostem na Pražském hradě, se zástupci prezidentské kanceláře konzultovala i zadržení šéfa čínské CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga. Po této události začala do té doby zářící hvězda CEFC v Česku pohasínat. Lidové noviny letos v dubnu napsaly, že se v Pekingu vyměnilo výkonné vedení parlamentu, které činnost velvyslanců dozoruje, a že kariérní diplomatka dostala zprávu, ať s prodloužením mandátu nepočítá.