Chytřejší pračky a ledničky zabrání výpadkům sítě

Jan Červenka
27. 6. 2008 15:15
Zařízení spotřebič odpojí, když frekvence sítě kolísá
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Richland - Kolísání a poklesy napětí jsou jevem v době plné elektrických spotřebičů rozhodně ne ojedinělým. Nové generace spotřebičů by jim však mohly samy zabránit. Informoval o tom časopis The Economist.

Pokud by se miliony ledniček, praček, myček a fénů, které jsou připojeny do běžné elektrické sítě, "domluvily" a v případě potřeby poněkud uskromnily, tedy přizpůsobily odběr energie momentálnímu stavu sítě, nebylo by nutné tolik využívat uhelné elektrárny, ale základem pro dodávky energie by mohly být elektrárny větrné a vodní. Jak to však zařídit?

Pozoruhodný projekt vyvinuli vědci v americkém Richlandu, z výzkumného ústavu patřícího ministerstvu energetiky. Přišli se zařízením, které monitoruje frekvenci střídavého proudu v síti. Jakmile zaznamená, že poklesla ze 60 hertzů (což je americký standard) například na 59,95 Hz, a to se podle The Economist stane minimálně jednou denně, vypne tento senzor na dvě minuty zahřívací jednotku spotřebiče. Pokud je i po dvou minutách síť stále nestabilní, senzor zařízení vypne na další dvě minuty - a tak to jde dál až po dobu deseti minut.

V domácnostech bez problémů

Výzkumný ústav své zařízení vyvíjel ve spolupráci s firmou Whirlpool. Do jeho testování zapojily na 150 domácností ve státech Oregon a Washington, kam umístili 150 fénů a 50 sušiček vybavených těmito senzory. Ty v sušičkách vypínaly jen zahřívací jednotku, ale buben sušičky se točil, takže se prádlo nezmačkalo. Testování trvalo rok a většina uživatelů uvedla, že nezaregistrovala vypínání přístrojů ani žádné potíže.

Vědci přitom pokusem dokázali, že technologie funguje jako primární opatření při přetížení sítě. Plánují proto studii, jíž se má v roce 2009 zúčastnit na tisíc domácností. Whirlpool navíc zamýšlí možnosti senzoru rozšířit i na další funkce, například automatické odmrazování u některých typů ledniček.

Šetrnější ledničky

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Bleskově

Podobným výzkumem se zabývá britská firma RLtec. Její zařízení by dokonce mělo odběr energie přizpůsobovat ještě menším odchylkám. Toto zařízení se má testovat ve stovce ledniček v různých domácnostech, které budou vybaveny technologií Dynamic Demand. To je software, který neustále reaguje na drobné změny ve frekvenci sítě a upravuje množství energie, které odebírá kompresor ledničky. Podle šéfa firmy Andrewa Howa  to nemělo negativní vliv ani na teplotu v lednici, ani na životnost kompresoru. Kolik energie takový systém ušetří, je zatím otázkou nadcházejících testů.

První praktické použití najdou zřejmě tato zařízení v menších rozvodných sítích. Britská firma Econnect Ventures se zabývá prevencí výpadků energie na ostrovech, které jsou životně závislé na vodní, větrné a solární energii. Společnost vybavuje tamější domácnosti zásuvkami, které vypnou spotřebiče v případě, že hrozí přetížení sítě. Technologie úspěšně funguje na skotských ostrovech Foula a Rum a řeckém ostrově Kythnos.

Čtěte také:

Domy budoucnosti? Topí, ale energii platit nemusí

Další varování pro planetu: V mořích se objevily pouště

 

Právě se děje

Další zprávy